| FuckTWorld a întrebat:

Considerati societatea actuala o sclava de tip modern controlata din toate punctele de vedere? Argumentatii.

Răspuns Câştigător
| LegionarulRoman a răspuns:

Da! Controlata De U.E, F.M.I, B.M si S.U.A!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Intr-o oarecare masura da, este o sclavie de tip modern, insa totusi mult diferita de sclavia evului mediu. Este suficient sa ne gandim ca sclavia de azi este una in care singuri ne bagam si ne complacem, iar de schimbat "stapanul" este mult mai usor.
Mi-a placut mult filmul "In Time", in care daca inlocuiesti timpul cu bani intelegi perfect cum functioneaza societatea noastra si in ce sens suntem doar niste sclavi moderni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ştiu de altele, dar societatea românească este clar o sclavă a mai marilor puteri din Europa şi SUA.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Clasa decizionala si o parte a populatiei, undeva la cei 25% care cred ca Occidentul e minunat si avem nevoie de ei ca se ne guvernam.Nu oamenii sunt sclavi, ci doar prostiti.Sclavi sunt cei de la butoane,si cei ce lauda organizatiile cu caracter mondial si/sau monopolizant, ca, na, ne trebuie unitate, ca specie.Ca daca vrei s-o arzi singur si independent, deja devii suspect!

| FuckTWorld explică (pentru Dumnezău):

Cel mai bine ii s-o arzi singur si independent sa nu faci parte din turma! Insa eu cosinder societatea actuala o sclava prin prosteala care le-a fost vanduta, si iti argumentez.Mergi la scoala pe la 15-16 ani iti pui intrebarii.Ce voi fi cand o sa fiu mare? Cum va arata viata mea? Si toti spun in cor: Ia note bune la scoala, fa o facultate, gaseste o slujba, cand ai salarul tau ataci urmatoarele obiective. Familie, casa, copii. Mergand cu turma si respectand regulile termini scoala si faci o facultate.A venit ziua cand ti-ai gasit un loc de munca. Avem dreptul 8 ore de munca zilnica si ei numesc asta rutina.Ai o slujba si un salar. Ai ajuns la 25-30 de ani.Esti un sclav care se crede liber. ( Adica cea mai periculoasa forma de sclavie). Avem nevoie de bani sa ne cumparam iluzia de libertate.Intreaba pe cineva. Cine esti? El se va identifica cu meseria lui:doctor, profer, contructor, muncitor, vanzator fac 8-10 ore pe zii.Nu te-am intrebat ce muncesti intrebarea a fost in felul urmator Cine esti? De ce contezi? Si de ce te crezi important? Nu o sa stie sa raspunda deoarece nu a fost invatat. Sclavii nu exista ca fiinte individuale ci doar ca robotei care sa serveasca, uitand cine sunt cu adevarat si ca merita tot ce e mai bun pe lume.Primu lucru care este distrus sclavilor este increderea in sine si vointa, astea ca sa nu creada mai mult si sa treaca la actiune.Un om poate sa se revolte impotriva mea insa nu prea poate sa se revolte impotriva stapanilor sai care il vor fara personalitate si nu vor sa-si ceara drepturile. Daca nu faci parte din turma si ramai s-o arzi singur si independent cum ar trebui sa faca fiecare dintre noi. Daca nu faci parte din turma vei fii considerat diferit.Te-ai nascut cu tot ce e nevoie ca sa ai exact viata pe care o vrei. Oamenii numai au personalitate si numai au incredere in ei? Numai bine!

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Si colonizata.

| FuckTWorld explică:

Suntem controlatii din toate punctele de vedere, societatea actuala este o sclava de tip modern controlata de Fmi, Banca Mondiala, Comisia Trilaterala, Rezerva Federala in urmarirea realizarii unei noi ordinii mondiale, un singur guvern care sa conduca lumea mai pe scurt.Ei se afla in spatele crizelor, razboaielor, vaccniuri, virusuri si pot sa da dau zeci de exemple insa multi vor spune că asta nu e decât o "Teorie a Conspiraţiei!", de frica si pentru a ascunde adevarul.Comisia Trilaterala in ultimii ani este vocea care are ultimul cuvant in absolut tot ce se intampla in lume! Sa incep sa-ti dau exmple.Incep cu criza economica, Prima criza economica creata a fost in 2008 sunt nevoie de 4 crize economice pentru a creea un noua guvern mondial si tot cei care au produs crizele vor venii cu solutia salvarii, urmatorul val de criza economica este estimata prin 2012-2013 prin criza economica, forteaza guverenele pentru a face imprumuturi. Politicienii, atat europeni, cat si americanii, lucreaza pentru unu si acelasi grup de persoane.Razboaiele sunt tot creeate de aceleasi persoane.Sunt facute in modul urmator:
1. creează conflicte şi chiar războaie(sponzorizeaza ambele parti implicate in razboi)
2. Dupa manipuleaza lumea prin mass-media pentru a distrage atentia de la adevarata cauza.
3.Tot ei aplaneaza conflictul(mor 1milion, 2 milioane de oameni de oameni nevinovati.Iar consecintele is crunte mai depopuleaza planeta ca si asa suntem prea multi, produc saracie in locurile respective si dupa tot ei dau legii noi.Razboiul numai naste eroii, naste profit la burse.Suntem controlatii prin televizor si muzica.''Droguri tari ni se injecteaza prin timpan si retina,,. Cenzura si pe Internet
Sa lase la tineret spiritul perfect inchis in intelect! si sa fie mai usor de controlat si indoctrinat.Au piata medicamentelor, experimentelor
control chimic al senzatiilor si al sentimentelor.In curand nu o sa mai fie prea multe locuri de munca.Lumea cand aude de cip sa ne puna coduri de bare sar in sus, da nu isi dau seama ca deja au codul de bare si au creirul spalat chiar si printr-un mp 3 player, noi avem deja codul de bare pus pe noi.Nu pshilogul iti invinge teama.Nu Psihiatru, si dragostea invinge teama si o vindeca.Au creeat virusuri, vaccinuri tot pentru a depopula lumea ca si asa suntem multi pentru ei.Nici istoria mondiala nu este exacta sunt omise lucruri si nu sunt scrise in manuale cu buna stiinta, si is si probe ca multe is fabulatii si nu s-a intamplat asa.Eu cred ca iubirea ii opusul controlui si ii singura sansa a noastra impotriva monopolului.Trai intr-o lume artificala dominata de minciuna, pana si din scoala iti baga in cap idei preconcepute.Mi-am spus si eu punctele de vedere de oarece am ales castigatorul deja.Numai Bine!

| Vlelupu a răspuns:

Goethe spunea ca "sclavul perfect este acela ce in mod gresit se considera liber" si "nimeni nu este mai inrobit, decat acela care in mod gresit se crede liber".
In trecutul sclavagist, statutul de sclav se dobandea prin nastere intr-o familie de sclavi; prin alianta matrimoniala cu sclavi; ca urmare a unor confruntari militare pierdute; ca efect al unor datorii neachitate; etc.
In prezent, in lumea civilizata, cand la nivel mondial prin Tratate si Conventii internationale sclavia este abolita, ne putem crede persoane cu adevarat "libere", insa vedem ca spusele ilustrului reprezentant al miscarii "Furtuna si avant" devin din ce in ce mai actuale.
Daca in trecut, sclavia se impunea, in prezent, ea este fie autoimpusa, fie dorita cu ardoare, sub iluzia libertatii vazute ca libertinaj.
Ne consideram liberi, dar suntem datori.
Ne consideram liberi, dar suntem dependenti.
Ne consideram liberi, dar suntem imobili.
Ne consideram liberi, dar suntem instrainati.
Ne consideram liberi, dar ne prosternam in fata non-valorilor.
Ne consideram liberi, dar gandim din ce in ce mai putin, lasandu-i pe altii sa decida pentru noi.
Ne consideram liberi, desi pretul pe care-l platim pentru "drogul" acesta este libertatea insasi.

| pati2021 a răspuns:

Intr-un anume fel da cei de jos niciodata nu o sa aiba cu un salar minim pe economie mai mult decat necesarul pentru a trai, singura diferenta e ca daca ai un pic de noroc si iti merge mintea poti sa treci pragul de minimul pe economie si daca esti eliberat de sclavie nu trebuie sa mai porti numele fostului patron atasat la numele tau! ne-am modernizat odata cu scurgerea timpului dar ne-am pastrat majoritatea aceleasi instincte umane prin care demonstram un egoism sfasietor si o indiferenta la nevoile altora