| AnonimAnonim4321 a întrebat:

Dacă ma prinde politia sa zicem eu avand declaratia pe telefon si mască dar neavand actul de identitate la mine ce imi poate face?
Am 14 ani...

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Declaratia de pe telefon nu este valabila, fiindca nu este semnata de mana, asa cum cere legea.
Daca nu esti conform legii amenda intre 1000 si 2000 lei, parintilor tai.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa iti dea un sut in dos sau o amenda. De ce pui astfel problema? Cit e sa cari buletinul ala nenorocit dupa tine? P.S. Daca te porti frumos si nu o faci pe desteptul, se prea poate sa nu se supere daca le prezinti o poza cu buletinul, tot de pe telefon.

| AnonimAnonim4321 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pentru ca eu sunt momentan plecat la o casa bătraneasca si mi-am uitat buletinul si nu am nici poza cu acesta...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Atunci ghinion. Nu ai pe nimeni acasa care sa iti trimita o poza cu el? Cum mama naibii sa pleci fara buletin?

| Sofer a răspuns:

Amenda sau un simplu avertisment dacă nu e rău polițaiul.

| Dismally a răspuns:

Amenda 2000 lei.

| Zorn a răspuns:

O persoana pe care o cunosc a scapat de amenda pentru ca isi stia CNP-ul. Dar nu e universal valabil ca asta TE VA SALVA.

| FireBlazer08 a răspuns:

Este o amendă de ~1000 de lei.

Si înainte de starea de urgență erai obligat să poți actul de identitate asupra ta, deoarece polițiștii te pot opri oricând pe stradă pentru un control de rutină si sa te legitimeze. Daca nu ai buletinul la tine, esti pasibil de amendă.

Daar, deoarece traim in Romania, totul depinde de noroc. Asa ca daca nu ai buletinul la tine si te oprește politistul, roaga-te sa fi fost dulce cafeaua dimineața sa fie in stare buna si scapi cu avertisment verbal