| AlexDorinel a întrebat:

Credeți că anul 2021 va fi un fel de 2008 pentru economia lumii? Adica va urma o criza în 2022?

Vad oameni ca se plâng ca se scumpesc facturile, ei probabil s-au obișnuit sa trăiască într-o Românie aflata in permanenta în criza economica și n-au auzit ca nu exista creștere economica fără creștere de preturi. Eu sper sa nu fie o criza în 2022, sper sa tot crească economia cum creste acum, sa vadă și romanii comunisti cum e sa trăiești într-o tara cu economie puternica.

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La noi, preturile in magazine (in special de alimente) seamana cu cele din Germania.
Doar salariile si pensiile difera "putin".

| GabiDumitrescu a răspuns:

Iarasi aberezi, as usual. Serios ca "nu exista creștere economica fără creștere de preturi" sigur-sigur-sigur?

| Holiday a răspuns:

"...oameni ca se plâng ca se scumpesc facturile..."

Costurile necesare pentru emiterea unei facturi s-a modificat insignifiant in ultimii ani. Ba chiar a scazut de cand multe facturi circula doar in format electronic.

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns:

"Sper să tot crească economia cum crește acum"
Dorinele tu ori ești Câtzu infiltrat printre noi, ori ai venit recent din cosmos.

| Catrice a răspuns (pentru gabicoo):

Ori e clona lui ala făcută de extratereștriihee hee

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru AlexDorinel):

Băi tu sigur nu ești clona lui Câtzu?

| gabicoo a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dorinele sunt curios: Joci și golf?

| gabicoo a răspuns (pentru Catrice):

Dacă aflăm că Alex Dorinel joacă și golf e clar: nu e clona lui Câtzu ci a lui Kim Jong Un - ăsta a jucat o singură dată golf și a făcut un meci perfect! Plus că economia Coreii de Nord duduie, nivelul de trai al nord-coreenilor e pe cele mai înalte culmi!

| Catrice a răspuns (pentru gabicoo):

Întreabă-l, eu n-am curajhee hee

| RoCkKiD a răspuns:

In 2022 preturile la utilitati o sa scada puternic, problema nu e de natura economica, e politica.

E posibil sa fie o mica problema in 2022, dar va fi din cauza Chinei, in functie de cum vor rezolva bula aia imobiliara. Partea buna e ca in general economia Chinei e mai inchisa, deci problemele de genu nu vor radia la fel ca in cazul Lehman brothers.

| Lukasssz a răspuns:

Noi romanii am fost si vom fi mereu in criza, deci nu ne va afecta prea mult.

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cresterea economiei nu inseamna neaparat salarii mai mari

| BuLaNNNeL a răspuns:

Mă nepoate, tu nu prea ești de pe la noi? laughing.

Răspuns utilizator avertizat
| BuLaNNNeL a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tu citești teoria, dar nu o înțelegi și e normal. Încă nu îți câștigi bănuții singur, încă nu îți plătești facturile, încă nu îți faci cumpărăturile singur, atunci vei incepe sa înțelegi ce și cum.
Am înțeles că ai între 14-16 ani, sa știi că îți apreciez 'setea' de cunoaștere, din întrebarile tale am observat că citești și te informezi despre foarte multe chestii, ramuri, politice, economice etc, dar tot din întrebările tale, observ că nu le înțelegi sau le aplici "mot a mot".
Reorganizează-ti timpul pe care îl aloci studiilor de acest gen. Te "informezi" despre subiecte care nu-ti sunt de folos (cel puțin acum), despre subiecte in care nu ai nicio putere de schimbare sau manipulare.
(Prea multa informație și timp alocat in astfel de situații dăunează și nu fac bășcălie).
Când ai ieșit cu prietenii tai la un suc?
Când te-ai bucurat de un fotbal, o miuță, un bambilici?
Când ai făcut rost de un 150-200 lei, sa "vizitezi" rondu Alba-Iulia ( știi ce zic? Nu știi că ești mic ). happy
Studiaza-ti pentru școală, examene, caută-ti "viitorul", meseria pe care ai vrea sa o ai și începe să studiezi pentru ea / ele. Fii mai eficient in "timp real".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Tot ce este posibil, lucrările oricum se îndreaptă întracolo.

| LupusDei1993 a răspuns:

Putere economica inseamna puterea de cumprare, daca la 100 de lei iei doar doua produse de la magazin aia nu-i nicio putere economica.

Răspuns utilizator avertizat