| 阿林 a întrebat:

Credeti ca, Coreea De Nord are sanse sa supravietuiasca ca stat in urmatorii, sa zicem, 30 de ani?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Coreea probabil că da. Nu și coreenii din păcate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Desigur. Uita-te la noi ce bine supravietuieste pesedeul. Si la ei. Daca ii intrebi, acum probabil 100% iti vor zice ca sunt multumiti. Daca pica regimul cum e acum si dupa aia o sa aiba juma' de farfurie de mincare in plus, dar ca stat o sa fie si mai rupti ca acum si tot ce au va fi exploatat de altii, peste 50% vor spune ca era mai bine inainte si un partid neo-comunist ar avea sanse solide sa ajunga din nou la conducere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Da, doar daca stau cuminti si nu ataca iei pe cineva

| qest11 a răspuns:

Parerea mea este e ca regimul va cadea in maxim cativa ani, posibil cateva luni, depinde de marii actori. Regimul comunist din Coreea de Nord nu a rezistat pana acum datorita ferocitatii liderului, ci mai de graba a unui unui plan/scop necunoscut noua. Vremurile se schimba, anii trec, comunismul trebuie inlaturat si adusa democratia moderna, unde individul este mai controlabil, dar liber pana la un punct.

| dani2017 a răspuns:

Un articol din 2016 incepe asa:

"Ratiile alimentare in Coreea de Nord in trimestrul al treilea au fost de 300 de grame de persoana, pe zi, jumatate din minimul de aproximativ 600 de grame recomandat de ONU."

Sunt multe de zis pe tema asta dar pe scurt raspunsul este categoric NU.