| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca daca nu s-ar fi bagat comunistii peste noi (cand au impartit Hitler si Stalin - Europa, adica cei din EST sa fie comunisti, incluzand si noi sad ), si in ziua de astazi am fi fost regat? Ma gandesc ca am fi fost o tara mai dezvoltata. Si am i-am auzit pe multi 'prosti' zicand ca pe comunism era mai bine. Pai da, era mai bine pentru 'prosti' deoarece totul era la 'comun', nu existau clase sociale, adica diferentierea dintre muncitori si un intelectual, si normal ca pentru prosti era bine. Voi ce parere aveti despre asta?

Răspuns Câştigător
| UltraLex a răspuns:

Nu cred dar cu siguranta am fi fost mult mai dezvoltati ca toate tarile capitaliste de althel (hitler vroia sa uneasca intreaga lume ca o unica natiune sa nu existe tari, granite, diferente rasiale si poate cine stie ar fi reusit daca nu se bagau americanii) si sa nu mai vorbim de faptul ca la acea vreme Germania detinea cea mai avansata tehnologie din lune avand proecte ce par sf chiar si in ziua de astazi

Cum ar fi acea schita cu ozn-ul, statii spatiale cu gradini, o oglinda spatiala uriasa cu care sa arda dusmanii... Am citit pe descopera.ro ca au reusit chiar sa invete caini sa vorbeasca laughing

Aveau si multe proecte genetice cum ar fi deaducerea la viata a diferitor specii de animale prin controlarea genomului si chiar au reusit cu o specie de taur care este foarte apropiata de bour(specie disparuta) sau controlarea denomului pentru a obtine copii perfecti cu anumite caractere genetice acesta se numea,, eugenia nazista''

Deci da cred ca ar fi fost mult mai bine

1 răspuns:
| pufulescu a răspuns:

Cei care zic ca ' era mai bine atunci ' gandesc asa fiindca au stat cu traista in cap, nu cunosc alt sistem decat comunismul. Comunismul nu oferea prea multe lucruri materiale, ba din contra erau lipsuri, dar dirija in detaliu viata oamenilor si nu trebuia sa te zbati pentru a obtine minimul necesar. Pe de alta parte nu puteai obtine nimic mai mult decat minimul necesar. De asta este regretat de catre aceste persoane!