| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca e posibil sa izbucneasca al 3-lea razboi mondial? Cine credeti ca l-ar putea declansa? Cam care credeti ca ar putea fi consecintele?

9 răspunsuri:
ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Am mai spus-o si cu alta ocazie: al treilea razboi mondial se va duce cu batele, sau deloc. Greu de imaginat, ori de anticipat o conflagratie care sa implice toate marile puteri. Cu atat mai mult cu cat sunt foarte multe tari care dispun de arsenal nuclear. Prin urmare, nu cred sa se mai vorbeasca despre asa ceva, desi cred ca un razboi mai dureros este cel al infometarii, la care sunt supuse foarte multe natii pe glob.

| anonim a răspuns:

Da.tot ce este posibil.multi analisti spun ca este posibil, mai ales ca in general marile crize se termina in general cu un razboi.cine l-ar declansa, nu stim, insa conflicte sunt peste tot, fie ele chiar si ''mocnite'', care ar fi consecintele, nu cred ca ai dori sa le afli.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

E foarte putin probabil sa inceapa. La inceputul secolului 20, erau foarte multe framantari. A coincis si cu testarea si implementarea noilor ideologii comuniste si fasciste.
In momentul de fata, sunt cele mai putine conflicte armate din toata isotria umanitatii. Si trendul este in scadere. Din ce in ce mai putina violenta.
http://www.selfhelp.ro/......te-gresit/
Umanitatea s-a mai maturizat pentru ca ne-am dat seama ca strategia de cooperare este mult mai eficienta decat strategie conflictuala.
Pana si in Iran in urmatorii 3 ani se va diminua inarmarea si goana dupa tehnologie nucleara.
http://www.youtube.com/watch?v=ts5MKtXNpMQ

| gabrielutzu a răspuns:

Da, al treilea razboi mondial va fi primul si ultimul razboi nuclear din istorie, care va pune capat omenirii sau cel putin actualei stari de fapt.
Totul se va intampla atunci cand americanii isi vor plasa asa-zisul scut anti-racheta la granitele rusiei si acestia se vor simti direct amenintati.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Numai Dumnezeu stie ce si cum.happy

| Wtf9000 a răspuns:

Da, sigur o sa inceapa. In 2012, cica, o bomba atomica o sa aterizeze in America. (probabil de la Rusi). Sa vezi atunci razboi adevarat... Totusi la asta eu tin cu Rusii. tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa-ti spun si eu ce imi amintesc dintr-un citat (nu cred ca mi-l mai amintesc exact) pe care eu il consider cea mai inteligenta chestie spusa vreodata - nu stiu cum o sa arata al 3-lea razboi mondial, cert este ca al 4-lea va arata exact ca si primul - deoarece oamenii se vor distruge intr-un asemea hal, incat omenirea va disparea, iar lumea o s-o eu de la capat...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rusia va declansa razboiul atacand america. Eu nu cred ca vom muri cu toti. Undeva vor exista buncare subterane in care supravietuiesc oameni. Pe tot globul va fi activitate de radiatii. Nimeni nu va putea sa iasa la suprafata doar cu echipamente speciale.

| sti a răspuns:

Mai asteapta putin happy