| mada12 a întrebat:

Ce parere aveti despre primul razboi mondial?tongue Acum mi-am amintit toate lectiile.straight face si nu stiu ce sa cred.tongue ce credeti? trebuia neaparat sa izbucneasca sau nu?

3 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Trebuia sa fie pentru ca erau de mult presiuni asupra marilor puteri si nu se stia cine este la conducere (concret). A luat ceva gasirea pretextului (of - istoria dintr'a 8-a).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

(Parerea unui elev de a 5-a)eu zic ca da, deoarece serbia, de la care a pornit totul, ca si celalte tari dominate de Imperiul austro-ungar, nu mai putea sa suporte conditiile impuse.Al doilea lucru ar fi pentru ca fara acesta n-am fi avut Turcia, Austria, Ungaria, Iugoslavia(Serbia), Polonia, in forma de conducere pe care o stim in ziua de astazi

| Victoras21 a răspuns:

Al doilea razboi mondiala fost cel mai devastator razboi din istoriea omenirii. Ainceput la 1 septembrie 1939 cind germaniea a atacat Polonieadar, in cele din urma sa sfirsit in 1945, lasind in urma o lume dominata de Statele Unite si USSR.Statisficiile facute in urma celui de-al doilea razboi mondial il consacra ca cel mai singeros razboi din istorie...Al doilea razboi mondial nu terbuia sa izbucneasca problemele trebuiau rezolvate faravarsare de singe... Cam atit.