| Gego a întrebat:

Credeți că eliminarea lui Vladimir Putin chiar o duce la rezolvarea tuturor problemelor de la ora actuala și la încetarea războiului apoi la integrarea Ucrainei, Rep Moldova, Georgiei în UE sau Nato? Sau sunt interese mult mai complicate? (eu unul sunt destul de pesimist că se va rezolva ceva pe această cale, cel mai probabil, se va aunge la încheiere unui armistițiu și a unui război rece de lungă durată)

Răspuns Câştigător
| MrAM a răspuns:

Greu de spus in circumstantele actuale. Cert sunt cateva lucruri din punctul meu de vedere.
1. Putin are o problema cu stima de sine, el nu va recunoaste in veci toate ororile comise in acest razboi. Una ca e prea mandru si alta e pentru ca va parea slab si incapabil de a gestiona situatia fata de poporul sau si restul lumii daca recunoaste ca a gresit.
2. Vede aderarea Ukrainei la UE/NATO ca pe o amenintare si presiune exterioara asupra Rusiei si va face tot posibilul de a impiedica acest lucru.
3. E destul de inaintat in varsta si vrea sa se faca remarcat in istorie prin ceea ce face.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de spus ce s-ar intampla dar este un drum lung pana la realizarea celor indicate, aderarea la UE este ceva mai usoara, intrarea in NATO cu mult mai grea.
Cat priveste razboiul acesta ar putea fi terminat mult mai repede, chiar in cateva zile, daca s-ar incheia armistitiu si apoi pace intre Rusia si Ucraina. Dar si in acest caz urmarile ar putea fi reparate doar in timp.

| joghu22 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Din cate se vede, Putin e din ce in ce mai izolat, nici cu generalii nu mai vrea sa se întâlnească. Se pare ca Putin usor usor isi da seama de cele făcute, si eu cred ca se va termina repede.

| NunuNini a răspuns:

Nu cred.
Asa ni s-a promis si in 1989. Rezultatul?
Razboiul se poate sfarsi. Dar mult rau a fost facut. Si asta se repara greu sau niciodata.