| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca Pacepa ar merita reabilitat?

Răspuns Câştigător
| TheFragranceMaster a răspuns:

As avea nevoie de prea mult spatiu(pe site) si timp! Pe scurt:
pentru a iesi dintr-o dictatura(indiferent de motive)e absolut normal. Efectele colaterale nu au importanta.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pacepa a fost reabilitat, inca din 1999, de catre Curtea Suprema, care a anulat condamnarea, i-a reacordat gradul de general si a dispus restituirea proprietatilor confiscate.

| sabin89 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si de ce nu i se restituie averile? Si cum i s-a anulat condamnarea? In interviu el spune ca e inca condamnat. Interviul e facut in 2013.

| Ioandelasal a răspuns (pentru sabin89):

N-am de unde sti exact, pesemne ca nu a depus cerere pentru executarea hotararii judecatoresti.

| sabin89 a răspuns:

Bine, inteleg ca a fost reabilitat in '99 de catre Curtea Suprema. Ar fi trebuit sa pun intrebarea cam asa: Credeti ca a meritat sa fie reabilitat? Sau: A fost tradator de tara si de neam sau n-a fost?
In fine, se mai ridica si alte intrebari. El si-a facut operatii estetice, si-a schimbat numele...este alt om acolo. Dar are prieteni acum; si destul de multi, daca bine am inteles. Prietenii astia stiu cine este el cu adevarat? Sau cred ca este un om fara spita de neam, in genul lui Melhisedec? Daca stiu, atunci apare o problema. Prietenii, oricat de bineintentionati ar fi ei, tot se mai scapa cate unul si spune. Ii spune nevestei sau altcuiva, si vorba se intinde, si omul nostru iar este in pericol. Daca nu stiu cine este el cu adevarat, atunci cam greu de imaginat ca ar fi si aia cu adevarat prieteni. Cum sa te imprietenesti cu un nimeni; sau, in orice caz, cu unul dubios?

| Kaℓi a răspuns:

Nu, nu cred. Nu a tradat doar un om, nici macar doar un sistem vremelnic. A tradat o tara, si-a tradat poporul. Putea gasi o metoda mai demna de a-si manifesta dezaprobarea fata de ce se intampla, si atunci ar fi fost intr-adevar un erou.

| sabin89 a răspuns (pentru Kaℓi):

Dar, tu cum stii, este el reabilitat deja, asa cum zice mai sus Ioandelasal? Din interviu parca nu rezulta asta.

| Kaℓi a răspuns (pentru sabin89):

Http://www.stelian-tanase.ro/sentinta-in-procesul-pacepa/

Eu stiam ca a fost reabilitat partial, in sensul ca i-a fost redat gradul si (nu stiu sigur) averile, dar nu si cetatenia. N-am rabdare sa citesc sentinta.

Oricum, mi se pare aberant sa-i redai functia de general unuia caruia ii refuzi cetatenia. Dar, ce stiu eu...

| sabin89 a răspuns (pentru TheFragranceMaster):

Asa un raspuns scurt? happy Fara ceva rgumente...

| sabin89 a răspuns (pentru TheFragranceMaster):

Inclin sa cred ca ai dreptate. In plus, omul a fost (si presupun ca este inca) o capacitate. Dar, vezi, te rog, si intrebarea pe care am pus-o lui Kali.

| TheFragranceMaster a răspuns (pentru TheFragranceMaster):

''A tradat o tara, si-a tradat poporul.''...cuvinte goale. Ce din coada au sa sune.Asta e un comentariu clasic al celui dopat cu clisee,incapabil sa emita o judecata proprie,genul pentru care ce au invatat la scoala, au citit sau vazut la tv e Sfint.
Tara unui om inteligent e acolo unde se simte bine, nu am spus-o eu, nu primul.
Iar motivele lui le stie doar el, am serioase indoieli ca constiinta incarcata la solicitat prea tare.

| Kaℓi a răspuns (pentru TheFragranceMaster):

Ar trebui sa mi te adresezi mie, daca tot te deranjeaza ce am scris happy
Asta e, sunt patrioata, e unul din defectele mele. Mi se pare ca Romania e cea mai frumoasa si mai smechera tara. E o judecata proprie happy si e in contradictie cu cliseul asta obosit care zice ca tot ce e romanesc pute, ca la noi totul e cu susul in jos etc.
Din partea mea, toti inteligentii pot locui acolo unde se simt bine. Numai ca unii isi mai simt radacinile.
Nu stiu povestea lui Pacepa cu amanunte, e parerea mea ca daca ii pasa atat de mult de tara ar fi putut face altceva.
Si de ce ar fi el reabilitat, si nu Antonescu?

| TheFragranceMaster a răspuns (pentru Kaℓi):

Raspunsul nu-ti era adresat direct pentru simplul motiv ca nu trebuia.sabin89 ''Dar, vezi, te rog, si intrebarea pe care am pus-o lui Kali.''Deci catre sabin89.
Chestia cu patriotismul nu o mai comentez am vaga idee ca te-am enervat destul,''Romania e cea mai frumoasa si mai smechera tara'' la fel, renunt cu un greutate si la ''cliseul asta obosit'' bifez si ''radacinile''.
Uite ca la Pacepa ne potrivim nici eu nu cred ca motivul era dragostea de tara.Comparatia cu Antonescu e pur deplasata.

| TheFragranceMaster a răspuns (pentru TheFragranceMaster):

As avea nevoie de prea mult spatiu(pe site) si timp! Pe scurt:
pentru a iesi dintr-o dictatura(indiferent de motive)e absolut normal. Efectele colaterale nu au importanta.