| intelectualul a întrebat:

Credeti ca pedeapsa cu moartea ar trebui eliminata peste tot in lume?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui eliminata si inlocuita cu detentia pe viata in conditii severe. Inafara motivelor de ordin moral, religios si de drepturi fundamentale trebuie sa ne gandim la erorile judiciare ori in cazul executarii pedepsei cu moarte eroarea judiciara nu mai poate fi reparata. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da. Erorile judiciare mi se par suficient ca argument.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Talentul, caută pe Google "Innocent executions" şi ai să vezi.
Numai în statul Texas 76 de oameni au fost omorâţi degeaba de către stat din cauza erorilor judiciare. Şi asta numai în ultimii 10 ani!
Şi în România a fost un caz (cazul Marcel Ţundrea). Caută pe Google şi documentează-te.

România nu are nici pe departe infractori atât de periculoşi iar introducerea pedepsei cu moartea este imposibilă câtă vreme suntem mebri ai UE. (recomand lectură a Tratatului de la Lisabona)

Salut.

| Minnie a răspuns:

Introdusa nu eliminata, poate

| benny a răspuns:

Nu ar trebui bagata in toate tarile inclusiv Romania (ochi pentru ochi, dinte pentru dinte)

| ThePoet a răspuns:

Nu. Ar trebui aplicata si la noi in tara!

| PetreConstanta a răspuns:

Da si nu

| Hikari a răspuns:

Buna! happy
Un credincios adevarat e impotriva unei pedepse caci stie ca nu ajuti omul pedepsindu-l ci ajutindu-l sa inteleaga.
Sper ca ai inteles!winking
Succes!

| Dani04 a răspuns:

Da.Ar trebui inlocuita cu castrarea.

| talentul a răspuns:

Fratilor voi ginditi? unii dintre voi spuneti niste prostii mai amri ca voihappydc sa fie eliminata pedeapsa cu moartea? Ar trebui adoptata si la noi in tarahappy ginditiva ca un om care a comis nenumarate violuri crime etc. a luat inchisoare pe viata da? ce rost mai are el pe lume? sa consume banii statului primind anual zeci de kg de micare,,,,, ...inainte sa comentati mai ginditiva si voihappy
Hikari tu chiar nu intelegi ce rost mai are omul ala nenorocit pe lume? dc sa nu moara? numa prostii spui
Kaleidoscope ai ff mare dreptate

kongeriket ce erori judiciare mai? un om care e acuzat de *** citeva crime. etc crezi ca poate sa i se gresesca ceva? ce eroori judiciare daca o facut omu 25 de crimelaughing

| Luissa123 a răspuns:

Mie mi se pare infiorator si ca mai bine detinutii se tin in inchisoare restul vietii decat sa fie omorati

| mihaelutzza a răspuns:

Da dar nu se poate asa ceva mai ales in Romania!

| Barbie15 a răspuns:

Da, Dumnezeu ne-a dat viata si numai el are dreptul sa ne.o iahappy. nimeni nu are acest drept in afara de el.