| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca introducerea pedepsei cu moartea ar diminua crimele din Romania? In SUA exista pedepasa cu moartea dar totusi acolo s-au nascut cei mai periculosi criminali din lume ca Ted Bundy! Pedeapsa cu moarte nu prea ii sperie pe majoritatea criminalilor! Voi ce credeti!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu sunt pentru pedeapsa capitala. fiindca nu ai dreptul sa iei viata nici unui om, dar il poti pedepsii pe viata si-l poti trimite pe o insula pustie, sa se descurce cum poate, alaturi de alti criminali.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti se pare ca sunt asa multe crime in Romania?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Se înmulțesc pe zi ce trece!

| dullcat a răspuns:

Romania se afla in Uniunea Europeana, iar pedeapsa cu moartea a fost abolita de mult timp.
https://www.echr.coe.int/documents/d/echr/convention_ron

| pufulescu0o a răspuns:

Nu ar avea nici un efect introducerea pedepsei cu moartea in Romania. In SUA a fost gandita si aplicata pentru a reduce banditismul si talhariile cu violență, nu din alt motiv!
Ce efect ar avea acesta posibila pedeapsa asupra unui criminal care deja este bolnav psihic, poate schizofrenic, si percepe oricum distorsionat realitatea? Eu zic ca nici una.