Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca Rusii vor pătrunde si la noi in Romania? Nu pot sa il cred pe Iohannis ca suntem in siguranta doar datorita faptului ca suntem protejati de alianța Nato.

80 răspunsuri:
| mgtow a răspuns (pentru Brizbriz):

)) uite-l pe murphy & biroul OCP
https://ibb.co/BCdj6Nq
https://ibb.co/9Zgyz8v
https://ibb.co/5K2ghMd

| mgtow a răspuns (pentru Brizbriz):

Poti sa dai click pe imagini sa vezi (zoom) e misto robocop.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai comunitatea internationala de ce s-ar baga acolo?! Ce treaba au ei cu acolo? Sa-si vada de treaba lor ca nu avem nevoie de un conflict nuclear inutil sa ne ducem dracu cu totii.

Ce, cand america s-a bagat unde s-a bagat, s-a bagat cineva din comunitatea internationala? Adica in Libia, afganistan, irak, siria, vietnam si altele, nu doar ca nu s-a bagat cineva, dar nici sanctiuni lui sua nu le-au pus.

Atata timp cat nu ne deranjeaza pe noi UE si SUA si altii, treaba lui putin ce face acolo.

| Mosotti a răspuns (pentru Lioana):

Ptr ca ukraina nu e in nato, n-au voie sa duca acolo trupe.
Romania nu va aduce conflictul aici, armatele au pozitionat aici doar in caz de atac din partea rusilor, nu mai mult, deci o sa fie bine.
Plus ca nici in ukraina nu ar avea ce cauta armatele nato, ce treaba avem noi nato cu rusia si ukraina?! Sa-i lase sa se descurce.

| Lioana a răspuns (pentru Mosotti):

Trupele NATO actioneaza doar pe teritorii NATO? Pai care mai e rostul lor atunci in aceasta situatie?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Asa a stat comunitatea internationala si in cazul lui Hitler...

| Brizbriz a răspuns (pentru Lioana):

Nato e o alianta, declarata defensiva (Putin contrazice ideea asta serios) asa ca, trupele nato in capacitate de trupe nato nu se duc in alte tari, decat ca rezultat al atacarii unei tari din alianta

nu confunda cu ONU, ar caror trupe pot fi trimise in orice tara ca sa mentina pacea, din pacate se pare ca ONU e de asemenea o laba trista si amarata, din cauza ca daca una din tarile cu drept de veto e agresoarea atunci nu are nici un mecanism sa bocheze veto-ul ala
adica, evident ca Rusia si-a exercitat dreptul de veto la razboiul din Ucraina, iar ONU nu poate face nimic angry... cum spuneam, laba trista angry

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acum nu, dar zilele nu au intrat în sac. Și ține cont, că de fiecare dată când au intrat, ne-au eliberat. Ei, apoi, davai ceas, davai soție, asta da tovărășie.

| Lukasssz a răspuns:

O fi Putin nebun, dar nu e atat de nebun in cat sa isi puna 30 de tari in cap!

| Mosotti a răspuns (pentru Lioana):

Pai normal ca trupele nato actioneaza doar pe teritorii nato, de aia e nato doar. Iar cand nu e o tara nato, nu prea ar trebui sa te bagi.
Rostu lor e sa se bage pe teritorii nato.

Desi nici asa, grecii cu turcii se razboiesc si-s tari nato, asa ca aia e, cipru la fel, nu s-a bagat nimeni acolo.

Daca acea tara nonnato iti cere ajutorul si te invita sa vi, atunci cred ca poti sa te duci ca nato fiind, dar nu stiu sigur.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai a stat comunitatea internationala la fel si la hitler pentru ca acolo aveau acest interes, SUA vroia ca hitler sa faca maciuceala aici pentru ca oricine castiga, sua avea de castigat, Franta si Anglia aveau interes ca neamtu sa se duca peste rusi ca sa ii scape de un eventual comunism care le-ar lua lor averile nemuncite, si de aia l-au lasat sa se inarmeze si restul, a fost altceva acolo.

Ei l-au creat pe Hitler de fapt, fara sua, nu ajungea nimic, ei l-au finantat si scolit in anii 20, dupa lovitura aia de stat din 22 sau cand a fost, ar fi fost inchis pe viata sau executat si gata, nu ar fi stat doar 9 luni la parnaie in lux.
Doar ca nu s-au asteptat ca hitler sa se duca si peste ei.

Pe putin daca-l lasi in pace, sta cumintel baiatul, nu e hitler.

| Mosotti a răspuns (pentru Brizbriz):

Pai normal ca putin contrazice ca nato e defensiva, si a si zis "s-a vazut ce defensiva e in libia, irak, afganistan, belgrad, siria".

Nu e deloc defensiva din pacate.

Uite Turcia se cearta cu grecii, tari nato ambele, nu s-a bagat nimeni.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

"Pe putin daca-l lasi in pace, sta cumintel baiatul, nu e hitler." Daca cumva pica Ucraina si dupa aia ia la ciomagit Moldova si Georgia, acolo oricum o sa fie mai simplu, cel putin in Moldova, care nu mai are practic aviatie si tancuri de nici o culoare, recunosti aici in public ca ai mincat cacao cu polonicul?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Salontanul):

Prietene gresesti, nu sunt din Salaj. Nu te lua dupa terminatia "sal", poate insemna si altceva decat judetul de nastere sau domiciliu.
P.S. Si nu sunt Ioandelsal ci Ioandelasal.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Recunosc ca am mancat cacao cu polonicu daca Rusia se ia de noi, sau de o tara nato.
Chiar sunt curios daca ia la ciomagit georgia si moldova. Dar totusi nu stiu daca va atenta la Moldova si Georgia, vom vedea, daca nu are legatura cu linia rosie cu Nato, nu se va lua de ele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pai Transnistria de ce crezi ca exista in forma asta? Ca sa aiba motiv sa se ia de Moldova. La fel, in Georgia, cu Osetia. Despre faptul ca a amenintat Finlanda cum ti se pare?

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

O sa vedem ce va fi si cu georgia si moldova. Nu stiu de finlanda, cand a amenintat?!

| Brizbriz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Tare, le doresc successsssss "mult da' tot" cu Finlanda, Stalin a mai incercat odata, si le-au tras-o finlandezii, pana sus unde soarele nu patrunde... RAU DA' TOT, chiar a fost o poanta DURA la finlandezi:
https://www.quora.com/......Winter-War
"They are so many, and our country is so small, where will we find room to bury them all?"
(ei sunt asa de multi, tara noastra e asa de mica, unde o sa gasim atata loc sa ii ingropam pe toti?)

tare, RAU, adica nu ne facem griji ca vin rusii, ne facem griji ca nu avem unde sa ii ingropam;))
si, a fost pe BUNE, bolsevicii si-au luat-o de la finlandezi... RAU!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Doamne ferește!

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai si Finlanda e granita cu ei, nu vrea nato la granitele lui, e clar si corect, ti-am zis si de ce, daca esti inconjurat de arme chiar la granita, nu mai poti riposta si poti fi atacat la sigur la o adica.
S-a luat cineva de ei pana acum? Sa stea si fara nato.
Dar vrea sua cu orice pret sa se apropie de rusi, aia e.

Ia sa stea cuminti, sa vezi ca nu mai erau probleme.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Arme la granita, tu te auzi ce timpenii debitezi? Sintem in 2022, daca ar fi sa ii pocneasca nato, o pot face si de la 10.000 km distanta. Exista si balistice non-nucleare...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

@Lioana, care desigur ca m-a blocat: Campionul zilei, dar nu prea te duce capul, nu? Fortele NATO de pe teritoriul nostru sunt aici pentru ca noi sintem membri ai aliantei. Din pacate pentru ei, ucrainienii nu au apucat...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai ii pot ataca nato si de la 10000 de km, dar rusii pot riposta, ei vor sa bage arme la granitele rusiei ca rusii sa nu mai poata riposta si sa-i arda asa cum sua a facut si cu alte tari, dar cu rusii e mai greu pana nu le ia posibilitatea de riposta.

Eu stiu ca rusii ameninta tarile de la granita dupa ce ele au de gand sa intre in nato, nu invers, adica nu tarile se cer in nato ca intai au primit amenintari de la rusi.
Dar poate stiu eu gresit, nu stiu.

Lioana de ce sa te-a blocat?! Discutia e normal sa fie si contradictorie chiar daca e aprinsa, nu trebuie sa blocheze un om pe cineva doar ca nu e de acord cu el.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Again, bati cimpii. Rusii, americanii, UK, au rachete nucleare intercontinentale pe submarine... Lioana habar n-am, m-o fi blocat cindva in trecut cand a batut cimpii. Noi sa fim sanatosi!

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai ai rachete nucleare si pe submarine, insa ideea este sa nu pui arme la granita, atata tot, in rest e okey.
Acuma sunt curios cum se va termina chestia asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

45% din trupele de uscat ale rusilor sunt bazate in zona de Vest a tarii. Asta e ok, nu? Daca vine NATO si pune 2-3 lansatoare, gata, e amenintare aia!

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu, sa nu puna nato arme la granita rusiei in Ukraina si alte tari de la granita, atata tot, in rest sa puna. Ca rusii n-au pus arme in cuba si canada contra la sua.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Ucraina e o tara, nu e granita Rusiei. Rusia e cit doua continente, ce treaba are ce se intampla la granite si ce pune NATO? Daca rusii ar sta catinel, de ce s-ar stresa de 2-3 lansatoare obosite? Il mai scuzi mult pe debilul asta? Ca si cum vecinul tau si-ar cumpara pistol si tu te-ai duce peste el sa ii rupi capul ca sigur voia sa iti faca ceva, de aia si-a luat pistol...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sa nu imi puna arme serioase la usa, nu ca si-a luat un pistol, ca atunci nu ma supar pe vecinul, dar daca i-as cunoaste intentiile de a ma agresa, atunci e alta treaba, depinde.
Dar vorba lui Putin, daca nato e pacifista, de ce are buget de 15 ori cat rusia?!