Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca Rusii vor pătrunde si la noi in Romania? Nu pot sa il cred pe Iohannis ca suntem in siguranta doar datorita faptului ca suntem protejati de alianța Nato.

80 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pai NATO nu e o coalitie de o gramada de tari? Ce intrebare e asta? Voila, grafic, frumos - https://www.visualcapitalist.com/......n-defense/

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Normal ca e nato o coalitie de o gramada de tari.

| EliasM a răspuns:

Cel mai probabil nu ar face fata contra NATO si le e putin frica. Parerea mea e ca daca intra vor da tot ce au impotriva NATO (inclusiv nucleare) si atunci, cum a zis si Putin, nu va castiga nimeni...

| ayannn a răspuns:

Da, dar daca vine, eu voi invata rusa, ii tin in casa, si ne uitam la shrek 4 cand suntem in hainele de armata. Toate astea fiind in bunker.

| SethRollins a răspuns:

Rusii nu patrund la noi, nu avem nicio treaba cu acest razboi nu avem de ce sa ne facem griji.

| Pantofii69 a răspuns:

Salut după mine eu spun ca da pentru rusii au probleme și cu noi eu și familia noastră neam cumpărat un buncăr de caz dacă vine războiul ca s-ar putea de la Ucraina sa ajungă și la noi în Suceava se aude încontinuu avioane de armata și câte o data mombe

| tudorvolcano a răspuns:

Sunt bineveniți să încerce, dacă cred că pot trece cu tancurile pe aici:
https://www.bucovinacazare.ro/......covina.jpg
Sau pe aici, prin Botoșani:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6b/Vedere_de_ansamablu.JPG
Sau pe aici, în Iași:
https://upload.wikimedia.org/......oramio.jpg
Sau pe aici, prin Vaslui:
https://www.vrn.ro/......-Films.jpg
Sau pe aici cu tractoarele, prin Lunca Prutului, în Galați:
https://deschide.md/......095863.jpg
Aceasta e numai Moldova, care e considerată ca fiind teren plat, și zonă de câmpie, adică teren ușor de invadat din punct de vedere geopolitic.

Să vedem cum s-ar descurca când va trebui să treacă Carpații:
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/......ps?/images

Să fie siguri că o serie de tunuri de artilerie îi așteaptă cu brațele larg deschise, vor putea să facă și paradă!

Dacă operațiunea din Ucraina a fost ușoară, vor vedea cât de ușor le va fi să treacă prin România!
Nu le va trebui foarte mulți oameni, doar un număr minim de 2 milioane de soldați, adică de 3 ori cât au soldați activi acum, iar acești 2 milioane de soldați să fie profesioniști, și din care cel puțin jumătate s-ar putea să se facă pur și simplu dispăruți.
Și nu știu cum îi vor aproviziona pe aceștia, la distanțe de 2000 de km, în timp ce vor fi nevoiți să trimită convoaie prin Ucraina, cei mai buni prieteni ai lor.

| sdaads a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Wow si crezi ca pot ei sa bata Suedia si Finlanda?

N-au reusit rusii in al doilea razboi mondial sa bata Finlanda ( si atunci URSS era mult peste ce e Rusia azi), apoi sa bata doua tari deodata...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sdaads):

Pot sa le faca varza cum fac cu Ucraina, chiar daca nu vor putea mentine controlul ulterior. Vezi esecurile SUA/NATO din Irak si Afghanistan, ca idee...

| sdaads a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ucraina nu e făcută varza pentru ca vestul tot trimite arme. Dacă ar fi fost ucrainienii pe cont propriu ar fi pierdut în 1-2 săptămâni maxim.

Dacă reușesc sa cucerească tot sudul și sa ajungă la transnistria de unde se vor alatura încă vreo 5000 de soldati, atunci e gg. Vor ocupa imediat partea de vest care e mai puțin apărată, vor urca în nord și la un moment dat vor înconjura Kievul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sdaads):

Ucrainenii se descurca foarte bine si cu ce au ei. Nu zic ca alea din vest nu ajuta, dar ia si mai citeste una-alta. Nu zic ca vestul nu i-a ajutat, i-a ajutat foarte mult cu pregatirea incepind din 2014 incoace, dar au si ei ceva industrie de armament si armata lor oricum nu e chiar vai de ea. Fortele din Transnistria sunt la nivelul anilor 80 ca dotari, si 5000 nu e mare lucru. Pe masura ce conflictul avanseaza, se mai alatura si ceva voluntari straini Ucrainei, omiti asta.

| sdaads a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

În final Ucraina o sa fie anexata, va rămâne totul distrus, vor exploata toate resursele, ii vor deporta pe toți ucrainienii de acolo în alta parte a Rusiei și cam asta a fost razboiul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sdaads):

De ce esti fatalist/pesimist mai mult ca mine? big grin Si daca sa zicem ca o sa iasa cum prezici tu - nu am cum sa te contrazic, ca nu sunt mama Omida, poate sa se sfirseasca si asa - ce te face sa crezi ca se va opri doar la Ucraina?

| sdaads a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu se va opri doar la ucraina. Va întra ca prin brânză în Georgia și Moldova, le va anexa băgând motivul ca separatistii" au fost tratați ca niște gunoaie".

Iar în rest va încerca non stop sa destabilizeze nato prin partide pro ruse.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sdaads):

De acord, cu mentiunea ca i-ar cam trebui si bani ca sa poata finanta in continuare destabilizarea asta...

| sdaads a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stai liniștit ca are bani. Ii ajuta China pe ascuns. Are inșpe mii de oligarhi miliardari. Au scumpit gazu în veselie, iar tarile "aliate" gen Turcia, Ungaria, Brazilia, India importa din ce în ce mai mult petrol și gaze din Rusia.

+ca dacă va anexa Ucraina, populația rusiei va creste cu vreo 30 milioane de oameni care vor lucra pentru economia Rusiei și vor fii "decuplati" de capitalul occidental (ma refer ca gen în Rusia nu prea mai poți sa cumperi produse occidentale). Rusia va deveni astfel o tara izolata și independenta iar occidentul va suferii mai mult decât suferă Rusia acum pe termen scurt.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sdaads):

Omiti faptul ca daca anexeaza Ucraina o gramada dintre aia bine pregatiti vor migra in vest. Vezi cum e si in Romania acum, ca foarte multi dintre astia cu afaceri si specializari banoase pleaca pentru ca nu sunt respectati si ne conduc imbecili, nu ca ar face foamea. Cind o sa fie votati haur la greu, ce crezi ca vor face?

| sdaads a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Și dacă Rusia va ajunge ca în Coreea de nord unde nu iese nimeni și nu întra nimeni?

Occidentul deja are destui specialiști în toate domeniile, iar rusii nu vor fii primiți ca acasă.

Iar cei care zici tu oricum sunt putini, din 100 abia dacă s 2 sau 3, deci nu vor pleca asa mulți.

Cine crezi ca are mai mult de câștigat?
Occidentul cu 10-15 mii de specialiști sau Rusia cu 25-30 de milioane de oameni din clasa de jos și mijlocie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sdaads):

Coreea de Nord e si izolata economic. Rusia fara schimburi economice cu exteriorul va face implozie.