| Dany008 a întrebat:

Cu permis categoria B pot conduce moto/scuter/cross pana in 125 cmc?
sau numa pana la 49 cmc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu permis de orice categoria, inclusiv categoria B, poti conduce vehiculele ce se incadreaza la categoria moped (pentru care trebuie categoria AM), deci si scuter de pana la 50 cmc. Nu poti conduce motocicleta mai mare, deci nici pe cele de 125 cmc, conform OUG 195/2002, astfel cum a fost modificata si completata prin L.203/2012, citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;"

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu B poti inlocui doar categoria AM, adica pana la 50cmc

| panther2007 a răspuns:

Din cate stiu eu cu permisul categorie B nu poti sa conduci nimic pe 2 rotihappy

| Dany008 explică (pentru panther2007):

Pana acum puteai pana in 50 cmc
dar s-a schimbat legea si sunt considerate autovehicule dar nu stiu pana in ce cilindrie am voie

| panther2007 a răspuns (pentru Dany008):

Acum 3 ani cand mi-am luat permisul stiu ca mi-au spus ca n-am voie sa conduc motociclete doar Atv-uri pana in 125cm si asa am fost obligat sa dau si de A

| Dany008 explică (pentru panther2007):

S-a schimbat de atunci mult legea, de aia am intrebat pe site

| Asy3 a răspuns:

In mod normal iti trebuie categoria A1 care acum o primesti automat cand iei permisul pentru B deci da poti conduce.

| suntserios a răspuns (pentru Asy3):

Bv, i ai dat un sfat minunat, cand ii face dosar penal la tine sa vina.

| Hiye a răspuns:

Au fost facute cateva legi, pana acum trei luni nici macar nu aparea AM bifat pe permis, acum apare si se refera la mopede 49cc.