| Sonia822 a întrebat:

Cum aflu daca angajatorul a platit CAS si CASS? Obliga legea angajatorul sa le plateasca, sau era optional?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Angajatorul este obligat sa plateasca contributiile la cele doua fonduri speciale, contributii retinute de la salariati. Daca nu le plateste comite o infractiune de evaziune fiscala.
Pentru contributia la sanatate poti verifica online daca esti ori nu asigurat aici:
http://www.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html
Introduci CNP-ul tău şi numărul de verificare scris cu verde şi va fi afişat rezultatul: Persoana selectată este asigurată sau Persoana selectată nu este asigurată.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Legea obligă dar nu o face întotdeauna. Trebuie verificat.

| răspundtot a răspuns:

Salut, taică meu a mușcat o urât de tot la pensie, el trebuia să primească cu 500 lei în plus la pensie, dar angajatorul nu a plătit CAS și CASS și a și făcut accident de muncă. Mare atenție. Întreabă asta la Finanţe, direct. Zi-i că e unchiul tău sau ceva de genul. Teoretic nu e legal să te interesezi dar taică meu a pățit nefăcuta