| AlexDorinel a întrebat:

Cum arata Romania acum daca nu exista Regele Mihai sa aduca comunismul?

19 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Inseamna ca ai lipsit de la orele de istorie... Daca Regele Mihai era acceptat in Romania, tara noastra era precum Marea Britanie, nicidecum o tara comunista. Nu stiu de unde ti-a venit ideea sau de unde ai auzit ca acest rege a adus comunismul!

Ai un articol aici si vei vedea cine a adus comunismul in Romania https://www.historia.ro/......in-romania

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pui multe intrebari fara sens si fara vreo legatura cu realitatea... Dar asta e de a dreptul imbecila

| doctorandus a răspuns:

Regele l-a arestat pe Antonescu in momentul in care trupele sovietice intrasera pe teritoriul Romaniei (nu Basarabiei) si proclamasera deja Republica Comunista Botosani.

| Mosotti a răspuns:

Poate vroiai sa zici cum arata Romania daca nu exista comunismul in URSS ca sa fie adus si la noi.
Regele nu a adus comunismul, el a fost constrans de rusi sa plece din tara.

Fara comunism Romania arata ca nu mai aveau atatia oameni locuinte decente cu toate conditiile unde sa stea, pe care le-au luat la preturi decente ca sa-si permita tot omul care muncea.
Ar fi stat majoritatea cu chirie la niste smecheri sa faca aia buzunarele mari, asa cum e in afara.
Asta e chestie principala, ca sti cum e, a avea o casa e mare lucru.

In rest ramaneai fara resurse de mult, ti le luau vesticii asa cum ti le-au luat acum, adica le vindeai pe nimic, ca puneau ei politicieni de ai lor care sa faca asta.

Nu mai aveai invatamant gratuit de stat, ar fi trebuit sa platesti mult ca sa inveti asa cum era inainte de comunism. Deci daca aveai cap si nu aveai bani, ramaneai doar cu 4 clase cam.
Nu prea mai aveai nici sistem de sanatate de stat, aveai bani bine, nu aveai erai ca in SUA, mureai cu zile.

In rest ar fi fost cam ca acum sa zicem, ca nivel de trai, asa la limita la minim.

Excludem bineinteles comunismul infect al lui ceausescu intre 1977 si 1989, ca ala nu e tipic comunismului, aia a fost o aberatie, eu vb ca sistem in sine.

| Wr3nch a răspuns:

Lol, laughing Crezi tu ca regele Mihai a adus comunismul? Churchill siStalin au impartit Europa sef, si cu sau fara Mihai noi tot in URSS ajungeam, ca nu ne-a intrebat nimeni de vrem sau nu.

| Catrice a răspuns:

Veneau aia mai repede și stăteau mai mult.

| gabicoo a răspuns:

Ar fi fost Raiul pe pământ!
winking

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru gabicoo):

Ca inainte de razboi cand mureau oamenii simpli de foame?

| gabicoo a răspuns (pentru CodrutElian1990):

În Românica și acum se moare de foame!
Din păcate!

| Lukasssz a răspuns:

Ce vorbesti aici?

| romeo78 a răspuns:

Această concluzie, din păcate există și a fost propagandă pe așa ceva, așa cum a existat propagandă pe averile cu care ar fi plecat regele Mihai, doar că s-a greșit regele, Carol al doilea a fost cel care a plecat cu averi.
Referitor la faptul că regele Mihai a adus comunismul se referă strict la evenimentul din 23 august 1945, când l-a arestat pe Mareșalul Antonescu, iar după alungarea naziștilor, cei mai apropiați de țara noastră erau militarii sovietici, deci eu au fost printre primii primiți în România.
Dar, nu a adus comunismul. Pur și simplu am fost dați la schimb rușilor în locul Greciei conform ultimelor documente declasificate de istorici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regele Mihai a fost comunist?

| NunuNini a răspuns:

Asta e noua istorie?! Regele a adus comunismul?
Acum inteleg de ce voi nu credeti nimic din ce va spun parintii/bunicii despre viata dinainte de 1989 ci credeti numai minciunile de la tv.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Regele Mihai a adus comunismul? Am trăit s-o aud și pe asta! laughing
Pe scurt: Carol II l-a pus pe Antonescu dictator apoi a abdicat, Antonescu s-a aliat cu Germania (Germania lupta contra Rusiei) iar rușii au dat buzna în țară iar comunismul a fost instalat de jure în România pe 9 martie 1945, prin numirea ca prim-ministrul a lui Petru Groza, un fel de marionetă a lui Stalin. Și tot Stalin "ne-a salvat"! Vorba aia: "Salvate-ar Stalin!"

| Meme10Meme a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Zic si eu ca putea sa-l dea jos pe Antonescu mai repede. Dar a asteptat ca prostu'

| piratuu a răspuns:

Lasa-te frate ca esti paralel cu istoria.
in primul rand, ca urmare a negocierilor cu privire la impartirea sferelor de influenta in Europa, intre marile puteri democratice (SUA, Marea Britanie, Franta), respectiv totalitare (URSS), Romania a fost data rusilor, iar Grecia celorlalti. La 9 martie 1945, sovieticii instaureaza guvernul condus de Petru Groza, iar un an mai tarziu, alegerile parlamentare din 1947, legal castigate de PNȚ cu 70%, au fost falsificate, astfel comunistii fiind declarati "castigatori" cu peste 80% dintre voturile alegatorilor. La 30 decembrie 1947, ultima piedica a comunistilor romani, anume MS Regele Mihai I, a fost fortat sa abdice. In martie 1948 se pun bazele Republicii Populare Romane si a noii guvernari, condusa de Marea Adunare Nationala.

Ia zi, unde a adus nea' Mihai comunismul in Romania?

| piratuu a răspuns (pentru piratuu):

1946 la alegeri, sorry for the typo laughing)

| luffypk a răspuns:

Man, nici eu nu sunt prea forta pe istorie, dar asa perla n-as fi zis, oricat de prost as fi fost...

| YzuD a răspuns:

Practic nici nu am avut de ales, Mihai nu a adus comunismul in Romania ci URSS