| problematica07 a întrebat:

SALUT TPU!
EU traiesc in Italia de peste 5 ani si am tot auzit de problemele politice care exista momentan in Romania. Eu si majoritate persoanelor pe care le cunosc credem ca cele mai bune sisteme politice pentru tara noastra ar fi Monarhia(prin care la tron sa fie Regele Mihai sau urmasii sai) sau Dictatura.
VOI CE CREDETI?@_@

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Ai dreptate, monarhia ar fi evitat mizeria care se întâmplă zilele acestea, dar comuniştii când aud de rege reacţionează ca vampirii în faţa crucii. Dictatura nu a fost niciodată viabilă în afara unei soluţii de moment. Dictatura este de mai multe feluri, cea mai dură a fost cea marxistă.

8 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Stimată prietenă, observi nuanţa unor răspunsuri gen : tu nu ai mâncat salam cu soia...
Este părerea lor dar cei care au stat acăsucă, nu ştiu cum se mănâncă pâinea între străini.
Nu băga în seamă răspunsurile cu nuanţă comunistă pentru că la ei morala este tocmai la Moscova, nu la Roma.
Şi eu în vacanţe am muncit în Emilia Romagna la Rimini.
A rivederci Roma!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tu si persoanele alea pe care le cunosti ar trebui sa veniti sa traiti aici, in tara voastra! Atata timp cat ati ales sa plecati, nu prea aveti de ce sa va dati cu parerea pentru o tara care, in mod clar, nu va mai intereseaza!

| problematica07 explică (pentru ardnaxur1961):

Eu am cerut doar un raptuns la intrebarea mea. Daca nu-ti convine nici una din variante mai bine nu raspudeai.
Si pe langa faptul ca eu muncesc aici ca un sclav ca sa trimit bani la familia sunt mandra ca sunt romanca!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru problematica07):

Sa stii ca si noi muncim aici! Si noi ne sustinem familiile! Si le sustinem si MORAL, nu numai material, de la 5000 km distanta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Sunt plecat. In pasaport scrie cetatean Roman. Am aceleasi drepturi ca si ale tale.

| Dandanache a răspuns:

In cazul asta, tu, si majoritatea persoanelor pe care le cunosti, de ce nu incercati sa obtineti un permis de munca si sedere in Coreea de Nord?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| Danielbc a răspuns:

In primul rand intereseaza-te ce inseamna dictatura si monarhie apoi vb.in al doilea rand:atunci cand tu si persoanele pe care le cunosti veti sta in Romania si veti trai aici, si veti mirosi tot rahatul din tara asta, atunci poti sa vb.E usor sa ai,, idei''cand esti la atatia km distanta