| ChiukiuHamsler a întrebat:

Cum as putea inmatricula o masina, in alt judet, avand apartament acolo dar nu as vrea sa fac mutatia pe buletin?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inmatricularea se poate face in judetul de domiciliu sau cel de resedinta (flotant).
Obtine viza de resedinta in judetul respectiv si o vei putea inmatricula acolo.
Potrivit OUG nr.195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.13.
1)Autovehiculele, cu excepţia mopedelor şi a troleibuzelor, precum şi remorcile se înmatriculează permanent sau temporar la autoritatea competentă în a cărei rază teritorială proprietarii îşi au domiciliul, reşedinţa ori sediul, în condiţiile stabilite prin reglementările în vigoare."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara mutație nu prea poți. Măcar viza de flotant