| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeți că ar putea România să devină mai puțin coruptă și astfel să se ridice nivelul de trai?

84 răspunsuri:
| 1234568807 a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte adevarat

| 1234568807 a răspuns (pentru suntserios):

Lasa-l ca are dreptate, tu alta teorie in afara de ''sa avem grija ce votam'' mai sti? Inainte de alegeri toti promit o Romanie ''fara hotie'', si cand ajung la putere parca nici nu isi mai aduc aminte de promisiuni

| 1234568807 a răspuns (pentru suntserios):

Si oricum, voi astia de a-ti tot vorbit atatea prostii aici, ar trebui sa ziceti mersi ca traiti in Romania, ca daca erati nascuti in coreea de nord si aveati tupeul sa va plangeti de coruptie primeati cadou un glont in cap

| 1234568807 a răspuns:

laughing

Răspuns utilizator avertizat
| 1234568807 a răspuns:

Ma mir ca nu au inceput sa vorbeasca si de ceausescu, dumnezeu sa il ierte laughing

Răspuns utilizator avertizat
| 1234568807 a răspuns (pentru StrongHeart):

Eu nu te-asi vota

| 1234568807 a răspuns (pentru Bubico2022):

Tu esti dus de val cu pasarea romanilor mult de tot, din 1990 incoace romanilor le tot pasa, asta conteaza cu ceva? Tu cred ca nu ai habar ca chestiile astea sunt dupa cum vor cei de sus, nu dupa cum le pasa la romani

| 1234568807 a răspuns (pentru Bubico2022):

Oricine ar veni la conducere in tara asta o sa fie corupti, ei hotarasc asta si romanii nu au ce sa faca, cu tot cu pasarea lor

| 1234568807 a răspuns:

Si pe mine? laughing

| 1234568807 a răspuns:

Eu sunt de acord cu ce ai zis tu, dar pe acest site nu prea ai cui sa ii faci o morala sau sa il corectezi, numai destepti aici, la ce chestii scriu aici ar trebui sa primeasca si oscare

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru 1234568807):

De ce aș ști alta teorie? Ce votam aia primim. Simplu.

Pai ce m-am plans eu că trăiesc în România? Corupta așa cum e ea am libertate. De aia am și insistat atât că o dictatura religioasă ar fi un dezastru

| LordCristobal a răspuns:

Aici sunt foarte multe de discutat.Trebuie luat in calcul si mentalitatea comunista care ne trage in jos de multi ani.
Totul porneste de la educatie si cum sistemul educational formeaza smecheri cu tupeu atunci esecul nostru ca tara e inevitabil.
Doar cu un sistem de educatie bun si performant Romania are o sansa; o scoala romaneasca performanta poate duce la formarea unei elite care sa nu alunece spre coruptie si degradare si sa duca tara pe culmile dezvoltării economice.
Dar na romanii au hotia in sange si e cam greu sa combati asta.
Doar o dictatura cu legi draconice impotriva coruptiei ar putea diminua coruptia de la noi din tara, adica sa avem un conducator gen Vlad Tepes care sa bagi frica in politrucii din Romania.

| relian a răspuns:

Am spus si repet, nu conteaza cine conduce, conteaza ce legi sunt si cine vegheaza la respectarea lor.
Sa fie mai bine trebuie sa schimbam constitutia, in felul asta putem baga legi clare si bune, eliminam orice lege interpretabila si atunci e totu batut in cuie, plus schimbam si sistemu, bagam unu cu separarea puterilor in stat, la fel si ala clar, putem sal facem mai bun decat cel din statele unite, luam de colo colo numai cei bun.

Chestia e ca nu se poate, nu merge sa faci ce zic eu, doara ceva o revolutie laughing tilharii de la putere nu o sa accepte asa ceva.

Deci poti tu sa duci la guvernare cel mai cinstit om, asa c e o sa faca acel om? Ala la un mom dat va trebuie sa lucreze cu parlamentu, parlamentu e sefu tuturora, toti asculta de parlament ca asa spune legea, daca oamu ala cinstit nu face ce spun tilharii din parlament, il dau aia jos laughing

Dar nici nu poti s-a pui tu un om cinstit, membrii guvernului sunt numit de parlament, asa spune constitutia, deci daca legea spune asta, nu ai tu cum sa schimbi ceva.

Presedintele este decor, s e plimba, putere nu are. Judecatorii is numiti tot de parlament, politie tot tot is numit de parlament, deci legal, asa spune legea.

Romanii cand s-au lasat de comunism, n-a fost nimeni sa le arate, sa le deschida ochii, sau dat jos unia si au venit altii care tot comunisti erau, aia au facut constitutia asa cum sau priceput, adica tilharesc laughing si acu stam asa.

Singurul om ce poate sa faca ceva si nu-i pus de parlament e ste primaru unui oras.
Dar primaru sa zic daca ar fi independent, or sa isi bata parlamentu joc de el, cand se dau bani pentru primarii pe ala or sal ocoleasca laughing ori ii mai da cei mai ramane, firimituri, gasesc aia motive pentru ce i-au dat asa.

In rest oamenii aleg sigle nu oameni, iar cand alegi sigle, ceva ipotetitc, te astepti ca orice neica nimeni sa te conduca.

Nu exista nici o sansa ca RO sa devina mai buna, ori mai putin corupta.Nu ai cum.

| goguPatent a răspuns (pentru StrongHeart):

Daca tu esti incapabil sa ai un set de valori morale de unul singur si ai nevoie sa iti spuna un spirit divin ce e bine si ce e rau e problema ta.
Si stii care e problema de fapt, ca tu ai setul ala de valori din frica si impus de cineva... asta e trist. Sa fii bun din frica.

PS. Vestul sunt la varful istoriei in ceea ce proveste nivelul de trai, civilizatia si prosperitatea rasei umane de cand l-au eliminat pe Dumnezeu din ecuatie.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Desigur. Schinbat sistemul politic, căci el generează corupție.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atat timp cat tara va fi administrata de slugoii astia care doar primesc oridne de la Bruxelles si care nu au viziune si nu sunt in stare nici acasa cu nevestele lor sa isi impuna respect nu va fi niciodata bine.
Tara asta are nevoie de o mana de fier, de un om vizionar, nationalist, hotarat, un om cu principii, cultura si credinta care sa tina cu tara, cu romanii nu cu strainii.
Asta probabil nu se va intampla niciodata.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Da, asa e.

| Scorillo a răspuns:

Dictatura militara - cu un conducator, corect, cu viziune, patriot care sa reorganizeze viata politica/economica/sociala.

Deoarece: exista inertia unui sistem de a se opune schimbarii. Un parlament corupt nu va vota niciodata legi prin care sa se sinucida,
institutiile care pot lua masuri punitive sunt si ele corupte, si nu vor actiona decat in interesul corptilor de "sus"
puterea executiva/legislativa/judecatoreasca+mass-media nu servesc interesul national
Interesele partidelor sunt mai presus de interesele populatiei.
Pentru monopolizarea puteirii se fac aliante aberante (LGBT
cu Familia traditionala, Stanga cu dreapta, proabil ortodocsii cu musulmanii )
exista instinctul de conservare al coruptilor

Alegerile nu sunt o solutie - nu se stie cati au drept de vot, cati se prezinta la urne. ce si cum au votat, Credeti ca am mai vota daca am putea aduce schimarea?
Nu stiu cine a spus ca conteaza doar cine numara voturile.

.O schimare poate apare in 100-200 de ani prin autoexcludere a elementelor corupte si nu stiu daca ar duce la o epurare completa.
Ma indispune suiectul asta si nu pot sa fiu coerent

aaaa - ar mai fi o solutie : VLAD TEPES

| 1234568807 a răspuns (pentru Bubico2022):

Ok amaratule, imi pare rau, dar ce cauti pe TPU? nu te-a scos stapanu la plimbare?

Răspuns utilizator avertizat
| 1234568807 a răspuns (pentru Bubico2022):

Mersi

| 1234568807 a răspuns (pentru Bubico2022):

Daca vrei o mai scriu odata

Răspuns utilizator avertizat
| 1234568807 a răspuns (pentru Bubico2022):

Doamne ce vorbe ai, imi cade creieru in gura laughing

Răspuns utilizator avertizat