| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeți că ar putea România să devină mai puțin coruptă și astfel să se ridice nivelul de trai?

84 răspunsuri:
| 1234568807 a răspuns (pentru Bubico2022):

Wooooow, m-ai dat pe spate, alta replica mai buna nu puteai gasi? Asta e mai folosita decat un veceu public laughing

| Mosotti a răspuns:

Romania ar putea fi okey doar daca schimbam in forta sistemul si anume (am mai zis, o sa dau paste din word ca am tot zis la unele subiecte de acelasi fel):

1 - Sa desemnam noi candidatii, deci nu sa ne puna ei pe liste ce mafioti vor ei, si sa votam din ei ca sa rotim mafiotii la infinit. Adica vin 10 insi cu programul lor ce vor sa faca, si alegem din aia.
2 - Sa nu mai existe bani privati in politica, ca sa nu mai serveasca grupurilor de interese care i-au finantat pe ei politicienii.
3 - Sa fie verificati des, si daca nu au facut nimic, afara cu ei si sa dea salariile luate pana atunci inapoi, dar si ceva puscarie.
4 - Sa nu mai puna presedintele procurorul general ca apoi sa-i faca jocurile presedintelui fara sa poata fi verificat.

Altfel nu merge, in sistemul actual coruptia face parte din el.
E pachet.
Aia de sus isi fac f bine treaba conform doctrinei, nu ca nu stiu si nu stiu sa conduca.
De aia oricine a venit a facut la fel.
Liberalismul cam asta inseamna, coruptie, dezinteres pentru omul de rand, furt, etc.

Ptr ca in acest sistem conducerea o pun grupurile de interese, ele finanteaza campaniile si tot, si e evident ca ei reprezinta acele grupuri de interese, ca doar ei i-au platit sa ajunga acolo.
Adica ei iti pun pe liste mafiotii lor si tu votezi din aia, zici ca e democratie.

Pai uite-te anii 1900-1945 cum era, era mai rau, ar fi fost la fel acum daca nu erau comunistii sa faca bun ce au facut (ca au avut si rele, asta e clar).
Nu-mi zice ca si din 1900-1945 si 1990-2022 tot politicu e prost, ca n-are cum.

Occidentul a dus-o bine in primul rand ca SUA asa a vrut, ca sa arate la rusi ce bun e capitalismul, pe de alta au jefuit pe altii, toti au fost puteri coloniale, sugeau tot de la multi, africani, america de sud, etc.
Deci nu lua ca am fi fost ca aia, ca in nici un caz.
Si acu cand nu mai au pe cine jefui uite cum se duc in jos urat de tot, si asta inainte de razboi.

Orice votezi nu merge, doar votezti mafia la infinit.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Ce sa votezi? La infinit mafiotii prin rotatie?
Trebuie schimbat sistemul.
Atat timp cat toate partidele-s finantate de privati, e clar ce interese vor reprezenta politicienii.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

La tine e ok sa nu mergi la vot.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Anonimull..., el are doar femei in cap si invata pe altii ca e bine sa-si insele partenerele, si face scandal des, de aia a fost dat afara de pe softpedia.
Eu nu zic ca eu zic bine tot, dar sa zica ca Romania nu e corupta e clar ca...e paralel total.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Pai nu merg la vot ca stiu ca orice votez e tot aia, mafia iti pune pe liste mafiotii lor si tu votezi din aia.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Te plangi foarte mult pentru cineva care nu voteaza. Nu ai niciun drept

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Pai nu am ce vota, de ce n-am dreptul sa zic? Eu am spus care e adevarul, ca tu nu-l vezi sau nu vrei sa-l vezi, e alta.
Am si spus de ce votam degeaba.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Pai de ce ai avea dreptul să te plângi când tu nu faci nimic sa schimbi ceea ce nu îți place. Nu am ce vota nu e o scuză. Mereu e ceva de ales, daca nu oricând ai ocazia sa candidezi.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Eu am prezentat situatia generala, nu ma refeream la mine neaparat.
Pai ce alegi? Ia da tu un exemplu daca vrei, tu ce ai vota? Ce crezi ca ar putea schimba ceva?
Sa analizez si eu.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Iti voi zice la alegeri.
acum nu am ce vota.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Bine, imi zici atunci. Pastrez linkul asta.
Si atunci sa imi zici putin argumentele.

Răspuns utilizator avertizat
| 1234568807 a răspuns (pentru Bubico2022):

Si creieru tau e canalizare, pardon, creier de caine laughing

Răspuns utilizator avertizat
| 1234568807 a răspuns (pentru Bubico2022):

Multumesc, imi dai un os pentru replica asta? De fapt eu trebuie sa iti dau laughing

| 1234568807 a răspuns (pentru Bubico2022):

Nu vezi ca esti atat de prost si de batut in cap ca faci umbra pamantului degeaba? Presupun ca alocatia e singuru motiv pentru care ai aparut, sau maicata a vrut sa vada doar un film? Poza si numele tau imi indica faptul ca nu are rost sa imi bat capu cu tine ca imi bat capu degeaba, sper sa patesti si tu sa fi atacat de o haita de caini maidanezi, si atunci sa vedem daca o sa mai imi zici mie ca am creieru veceu public, bine ca al meu e veceu public ca al tau cel mai probabil are o pata neagra care simbolizeaza handicapu tau

Răspuns utilizator avertizat
| 1234568807 a răspuns (pentru Bubico2022):

Woow, eu eram sigur ca ai un handicap, dar acum am si dovezi laughing

Răspuns utilizator avertizat
| 1234568807 a răspuns (pentru Bubico2022):

Il ai la cap, nu la picior

Răspuns utilizator avertizat
| 1234568807 a răspuns (pentru Bubico2022):

Ah, deci trebuia sa imi dau seama ca intr-un fel mi-ai dat replica si eu nu am fost atent? Scuze, mai scrie odata, de data asta sunt ascultator

Răspuns utilizator avertizat