| LiviuNmt1993 a întrebat:

Buna ziua
Am o intrebare am avut concediu medical 1 luna de zile cu 75%, salariu meu brut este 3345 ce salariu trebuie sa iau luna viitoare cum se calculeaza.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indemnizatia bruta pentru concediul medical, pentru boli obisnuite, este de 75% din media salariilor brute pe ultimele 6 luni.
Daca media salariilor brute pe ultimele 6 luni a fost de 3.345 lei atunci indemnizatia bruta pe o luna va fi de 2.509 lei.

| LiviuNmt1993 explică (pentru Ioandelasal):

Pai am avut un ultimele 6 luni ajungeam la 5000 ron brut ca lucram sambata si duminica si pe plateste cu spor de 75%

| Ioandelasal a răspuns (pentru LiviuNmt1993):

Aduna salariile brute de pe ultimele 6 luni, le imparti la 6 si apoi rezultatul il inmultesti cu 0, 75 si vei afla indemnizatia bruta.

| LiviuNmt1993 explică (pentru Ioandelasal):

Bruta sau neta

| Ioandelasal a răspuns (pentru LiviuNmt1993):

Am spus foarte clar, in ambele randuri, este vorba de salariile brute.

| Silviu0792 a răspuns:

Depinde daca esti angajat in cadrul constructiilor ti se va lua din el mult mai putin, ai google cauta calculare salariu brut net si afli

| Silviu0792 a răspuns:

75 /100 * 2000 = rezultat! apoi scazi din 2000 rezultatul si vezi cati iti mai raman ....grea matematica nici lucruri elementare