| mateymirela a întrebat:

Buna ziu, vreau sa-mi spune-ti si mie cum se calculeaza concediu medical, sunt insarcinata in 18 saptamani si numai am putut sa ma duc la munca, din ce se calculeaza din brut sau net, eu am sal brut de 1144 si net 840 in luna mai am 11 zile lucrate si 21 concediu medical voiam sa stiu cati bani voi primi, va multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 158/2005, cu modificarile ulterioare, indemnizatia de concediu medical pentru risc maternal (banuiesc ca pentru aceasta o sa primesti concediu si nu pentru alta boala) reprezinta 75% din media salariilor brute pe ultimele 6 luni din 12 luni de cotizare.
Daca media este de 1.144 lei atunci indemnizatia bruta va fi de cca 838 lei (in functie de zilele lucratoare din luna, calculul este pentru 22 zile lucratoare). Din aceasta se va scadea impozitul pe venit, care este de 94 lei si vei primi cca 744 lei.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uite aici,
http://www.qbebe.ro/......eptul__q__
Te pup!