| Ionut58282856 a întrebat:

Cum e legea in Italia pentru a calatori neinsotit daca am 17 ani? Mentionez ca am procura de la taica-miu pana in 18 ani. Ce firma sa iau?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu poti sa iesi din tara doar cu procura; trebuie sa fii insotit de un major care este imputernicit legal sa te insoteasca.
https://www.politiadefrontiera.ro/......ri-59.html
Imputernicirea se face la notar de catre unul sau ambii parinti.

Este posibil ca nici firma de transport sa nu iti elibereze bilet cand va vedea varsta ta si ca nu esti insotit.

| Ionut58282856 explică (pentru anonimg):

Deci eu sunt Italia si procura de la taica-miu e sa vin in Italia. Sa ma intorc cumva, sa demonstrez ca vreau sa ma duc inapoi la taica-miu nu se poate? Am citit undeva ca da dar nu stiu unde pot intreba direct firmele

| anonimg a răspuns (pentru Ionut58282856):

Pe site-ul de mai jos ai niste numere de telefon. Poate ca te vor ajuta ei:
https://www.politiadefrontiera.ro/ro/main/pg-contact-60.html