| Flavianadx a întrebat:

Cum evaluati relatiile Rusia - Romania? De cand este presedinte Iohannis, ce imprudente au fost fata de Rusia? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

In timp ce plecau din Romania catre Rusia vagoane cu tone de cereale, mancare, cu branza, cu unt, etc, cu aur sau alte lucruri de valoare, soldatul roman statea in frig si se hranea cu o bucata de mamaliga uscata cu untura.
Rusii au furat si au rasturnat tara asta si au facut ce au vrut cu ea.Pe urma, am ramas cu comunistii care lucrau tot pentru rusi precum Iliescu care a avut o influenta mare la vremea respectiva si pe care romanul de rand, neinformat il considera "de-al nostru", nicidecum un tradator fara scrupule, si astfel el impreuna cu multi altii au avut putere dupa revolutie, deci tot comunistii au reusit sa aduca tara intr-o situatie deplorabila.
Cum sa fie relatiile? Extraodinar de bune nu pot sa fie.
Sigur ca putem sa speram la un viitor frumos si sa trecem peste suferinta neamului nostru de dragul demoncratiei(Atentie,demoncratie nu democratie), dar nu putem sa uitam vreodata toate cate s-au petrecut aici in urma invaziilor sovietice.
Nu avem voie.Le suntem datori celor ce au varsat sange ca noi sa fim liberi.
Recomand cartea asta
https://www.elefant.ro/......7e8929b94b

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru StrongHeart):

Stai breh, de ce sari peste perioada Ceausescu? Nu de alta, dar oricit de imbecil a fost si cate timpenii a facut, merita apreciat pentru un singur lucru oricum ai pune problema: detasarea fata de rusi. Nu, industria si agricultura erau o mare m*&e, nu cum tot lauda toti imbecilii pe FB si pe aici ca mama ce industrie aveam inainte. Aveam locuri de munca si o industrie de-alandala in proportie de peste 80% complet ineficienta!

7 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

12-0 pentru ei!

| Meme10Meme a răspuns:

Rusii ne-au facut mai mult rau decat bine. In 1812 rusii au furat Basarabia. In 1878 au furat trei judete... In 1940 au furat din nou Basarabia si alte teritorii si le-au rusificat iar in '47 au instaurat comunismul. Ce prietenie! Suntem cei mai buni prieteni!

Firia-l dracu Stalin=]]]]

| DarthNiger a răspuns:

In momentul de fata Rusia este la cutite cu UE si pe langa asta, avem propriile probleme cu Rusia, de pilda problema Republicii Moldova, acum Rusia a pierdut teren si daca lucrurile o sa continue asa, influenta lor o sa inceapa sa scada din ce in ce mai mult, cu inmultirea bazelor americane si a controlului mai strict a Marii Negre, rusilor nu le pica prea bine, acum sunt independenti din punct de vedere al transitului de gaze si nu mai depindem de ei, dar asa cum se stie, Rusia este foarte ascunsa, in aparenta, Putin este cat se poate de ironic cand vorbeste despre UE si SUA ca si cum nu el ar fi problema, da o imagine de nevinovatie si sinceritate absoluta, insa in realitate, Rusia este mai periculoasa decat credem chiar daca vedem acum ca nu fac multe miscari, Rusia mereu a cautat sa aiba un avantaj impotriva Vestului iar acum cu pandemia, tot mai multe stiri false generate de Rusia apar in tot mai multe tari din Europa printre care si Romania la fel care au ca scop manipulare si destabilizare, se folosesc de cea mai puternica arma pe care Rusia o are, propaganda si informatiile false, suntem prinsi in mijlocul unor interese straine si trebuie sa stim cum sa ne jucam cartile astfel incat sa nu superi nicio ''parte a baricadei'' ca sa spun asa, pozitia lui Iohannis nu este tocmai usoara cand vine vorba de asa ceva, Putin de multe ori a acuzat Romania ca se implica in treburile interne ale R.Moldova dar noi mereu am ignorat orice comentariu in plus la acuzele Moscovei, nu stim ce s-ar putea intampla pe viitor si cum relatiile se vor schimba, insa un lucru este sigur, Rusia este si va fi in continuare un pericol la suzeranitatea Romaniei, dar ca sa iti raspund mai simplu la intrebare, relatiile pe care le avem cu Rusia sunt usor instrainate din cauza conflictului pe care Rusia o are cu UE fiindca in rest, Rusia nu ne considera prea importanti.

| Flavianadx explică (pentru DarthNiger):

Mersi. Mai baga si tu cate un punct si enter, ca sa se inteleaga.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarthNiger):

Da si exemple de manipulari care au pornit din Rusia catre USA: distrugerea familiilor prin promovarea fat acceptance, feminism, cancel culture, cenzura pe baza de culoare/nationalitate/hobby-uri etc. Daca mai aveti exemple mai trantiti ca rusii astia mereu invart ei cate ceva si doar la astea am fost pe faza de curand.

| Flavianadx explică:

Multumesc pentru raspunsuri happy
Daca stie cineva, sunt curioasa si de relatiile diplomatice ale presedintelui nostru cu ei (chestii ce au aparut in presa in ultimii ani; eu nu prea urmaresc).