| LanguageMaster a întrebat:

Cum poate fi eliminată legea penală mai favorabilă din Codul Penal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate fara abrogarea acesteia din Constitutie, respectiv art.15, alin.2, citez:
"(2) Legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile."
Daca s-ar abroga aceasta prevedere constitutionala atunci s-ar putea abroga si din Codul penal, desi eu nu-i vad rostul, deoarece ar introduce o inegalitate intre persoanele ce savarsesc aceeasi infractiune, in functie de data savarsirii, aceasta putand fi chiar la diferenta de o zi.

2 răspunsuri:
| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Cum poate fi abrogată o prevedere din Constituție?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Prin votarea unei legi de abrogare in Parlament si apoi aprobarea prin referendum.