| LanguageMaster a întrebat:

Aplicarea legii penale mai favorabile poate fi eliminată din Codul Penal?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu conteaza prin ce lege o modifica. Sunt hotarari CEDO care prevede acest lucru, hotarari care, conform Constitutiei:
Art. 148 – Integrarea în Uniunea Europeană
(2) Ca urmare a aderării, prevederile tratatelor constitutive ale Uniunii Europene, precum şi celelalte reglementări comunitare cu caracter obligatoriu, au prioritate faţă de dispoziţiile contrare din legile interne, cu respectarea prevederilor actului de aderare.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate fi eliminata fara a fi schimbata Constitutia, avand in vedere prevederile art.15, citez:
"ART.15. Universalitatea
(1) Cetăţenii beneficiază de drepturile şi de libertăţile consacrate prin Constituţie şi prin alte legi şi au obligaţiile prevăzute de acestea.
(2) Legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile."

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu, ca este o prevedere europeana.

| Danna28 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pai și dacă se modifică prin lege organică?

| Danna28 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ce se poate întâmpla?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Danna28):

De modificat poate sa o modifice, dar Curtea Constitutionala - daca este impotriva prevederilor europene la care noi suntem parte - o respinge, deoarece CC urmareste si acest lucru.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Danna28):

Nu conteaza prin ce lege o modifica. Sunt hotarari CEDO care prevede acest lucru, hotarari care, conform Constitutiei:
Art. 148 – Integrarea în Uniunea Europeană
(2) Ca urmare a aderării, prevederile tratatelor constitutive ale Uniunii Europene, precum şi celelalte reglementări comunitare cu caracter obligatoriu, au prioritate faţă de dispoziţiile contrare din legile interne, cu respectarea prevederilor actului de aderare.