| Valyasdfg a întrebat:

Cum poate reveni un minor în România dacă are pașaportul expirat și făra buletin? Vârstă de 13 ani, necesită plecare din Spania, ce acte sunt necesare și de unde se pot elibera? Dacă se poate informații exacte!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorul sub 14 ani poate reveni in Romania doar cu un titlu de calatorie si numai insotit. Titlul de calatorie il poate obtine de la orice reprezentanta diplomatica a Romaniei din Spania, respectiv de la Ambasada ori de la un Consulat.

| mgtow a răspuns:

Imputernicire de la consulat pentru a calatori in tara de origine, trebuie sa mearga insotit de un adult (ruda sau parinte)

| Simpatic a răspuns:

Intreaba totdeauna la ambasada...dac ne luam dupa unul si dupa altul, la primul control de la politia de frontiera (Caz ca esti pe autocar) esti dat jos si retinut.

| minrest a răspuns:

Daca are probleme si/sau nu are acte in regula, sa ceara asistenta Ambasadei Romaniei. Am observat ca Romania isi sustine cetatenii.

| Public22 a răspuns:

Mergi la ambasada romana din Spania

| FruttiFresh300 a răspuns:

Nu ai nevoie de pasaport valabil ca sa revii in tara, ai nevoie sa fie valabil cand te duci spre Spania. Daca chiar vrei sa-l ai valabil, trebuie sa mergi la ambasada.

| Valyasdfg explică:

Ați spus multi despre ambasada, dar nu este deschis tot timpul și plus, nu răspunde la telefon nimeni, nu știe nimeni de orarul lor pentru că nu au afișat niciunde!