| elena69 a întrebat:

Ce acte sunt necesare pentru calatoria unui minor de 14 ani fara buletin si pasaport (expirat) in tara de origine? In cazul in care minorul este insotit doar de mama, tatal ramanand in Italia la lucru, ce acte sunt necesare?

Răspuns Câştigător
| Ionut6999 a răspuns:

In primul rand daca te afli in interiorul uniunii europene si te duci spre o alta tara tot din ue si ai deja 14 ani nu esti nevoit sa iti faci pasaport, in al doilea rand este necesara o confirmare a tatalui care sa arate ca acesta nu se prezinta, (gasesti si pe internet), dar in cazul in care nu calatoresti intre doua tari din ue, vei avea nevoie de un pasaport nou.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti obtine un titlu de calatorie de la o reprezentanta diplomatica (Ambasada sau Consulat) a Romaniei din Italia. Acesta este valabil numai pentru intoarcerea in Romania. Nu ai nevoie de alte acte daca vii cu mama ta. Numai bine!