| mo0nlight a întrebat:

Ce acte sunt necesare pentru calatoria unui minor de 14 ani fara buletin si pasaport(expirat) in tara de origine? In cazul in care minorul este insotit de o persoana autorizata de parinti, ce acte sunt necesare?
Scuzati categoria happy

4 răspunsuri:
| Monica_7453 a răspuns:

Buletin iti trebuie, si imputernicire de la parinti. Bafta.xD

| Paradise a răspuns:

Buna. Eu sunt in Italia si vara asta plec in Romania cu bunica mea. Parintii mei raman aici. Abia mi-am facult buletinul italian, iar pe cel romanesc o sa-l fac in tara cand ma duc. Pasaportul mi-a expirat anul trecut, deci, am fost la Roma la ambasada. Iti trebuie o foaie, se numeste; Titlu de calatorie. Atat. Cand te duci in tara ta natala nu iti trebuie nici procura, decat cand te intorci unde esti acum. ca nu ai specificat.

| mo0nlight explică:

Scuzati-ma...poate nu m-am explicat prea bine.Am 14 ani si am pasaportul expirat,iar pentru a-l reînnoi,imi trebuie buletin...dar nu l-am facut inca pentru ca sunt in Spania,iar pentru a-l face trebuie sa ma duc in Romania, dar dupa cum am mai spus, am pasaportul expirat si nu pot calatori.Ce pot face?

| seba_1228 a răspuns:

Declaratie pe propia raspundere de la parinti tai care se face la notar! si costa vreo 30 de leithinking