| Doana_Danielconstantin_1999 a întrebat:

Cum pot afla daca cardul meu este inchis sau nu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un card, de fapt contul de card) nu se inchide decat daca ceri tu expres asta, la o unitate bancara a bancii de la care l-ai primit.
Valabilitatea cardului expira la data inscrisa pe el, asa ca uita-te pe cardul tau.

| relian a răspuns:

Cardu poate fi inchis si fara sa stii tu, nu este obligatoriu sa ceri tu asta expres.Depinde de aia unde ai cardul ce conditii au, probabil pe undeva prin policele lor scrie dar cine citete tot pomelnicu ala.Cum afli? Simplu pe card este un nr de telefon, suni la nr ala si acolo o sa-ti ceara date si iti zic lau inchis nu etc. Eventual poate cati raspunde un robot, deci incerci cu ala sa vorbesti si daca nu merge astepti sa te bage cu cineva din personal. Eventual te poti duce la banca sau la aia unde ai cardul si sa-i intrebi si asa.Dar cu telefonul e mai usor, nu te mai deplasezi la banca ori magazin ori stiu eu unde au aia vreo filiala ceva.