| PaullR a întrebat:

Cum pot depune o petitie?
Vreau sa adun semnaturi si sa oblig primarul sa faca in orasul nostru un parc fitness, cum este Parcul Tineretului de la Bucuresti cu multe apartate in aer liber pe care le poate folosi fiecare persoana. Nu va fi nevoie sa plateasca la o sala pentru a face sport, vom putea merge in parc si facem pe gratis. big grin
Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Petitia o poti depune personal sau prin posta.
Si nu poti obliga pe nimeni, poti face doar o propunere sau cerere si hotararea o ia Consiliul local (nu primarul) si numai daca o sa considere ca este necesar parcul si dispune de banii pentru aceasta.

2 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Poti sa faci si petitie cu 1 milion de semnaturi ca nu are caracter obligatoriu pentru nimeni.
Nu e greu sa gasesti oameni sa semneze ca vor nu stiu ce fel de minuni in parc, apa calda ieftina, transport in comun gratuit sau aer conditionat in scoli si spitale. Cine n-ar vrea, dar nu sunt bani pentru toate si nu cred ca un parc de fitness e o prioritate in vreun oras.
Multa bafta

| PaullR explică:

Sunt de acord ca nu pot obliga pe nimeni sa faca acest parc. Doar sa ii pot presa cumva sa il faca big grin. De exemplu in oras nu a existat niciodata un skatepark dar acum e in constructie deoarece populatia a dorit sa faca un asemenea parc. Banii i-ar putea lua din fondurile europene. Au platit o suma imensa de bani pentru un ou imens care acum sa deteriorat si nu ii mai pasa nimanui de el. Da un asemenea parc ar fi foarte util. big grin Multumesc frumos pentru raspunsuri. >big grin