| radu2011 a întrebat:

Cum pot determina unitetea unde lucrez sa-mi achite restantele pe care le am la casa de pensii. Mmentionez ca sumele de bani catre aceasta taxa mi-au fost oprite la salariu.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O poti determina doar pe cale amiabila, discutand cu conducerea. Le-ai putea si reaminti ca nevirand sumele colectate prin retinere la sursa se expun unor sanctiuni destul de aspre, conform L.241/2005, citez:
"ART.6.Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la un an la 3 ani sau cu amenda reţinerea şi nevãrsarea, cu intenţie, în cel mult 30 de zile de la scadenta, a sumelor reprezentând impozite sau contribuţii cu reţinere la sursa." Numai bine!

| DjAnna a răspuns:

Fa scandal, da-i in judecata arata dovezii