| anonim_4396 a întrebat:

Poate stie cineva sa-mi raspunda; daca sunt gravida si lucrez fara contract de munca de 7 luni, imi pot plati eu asigurarea de sanatate si taxa pentru venitul minim la casa de pensii pentru a putea beneficia de indemnizatia pentru nou nascuti? sa ma lamureasca si pe mine cineva pentru ca am auzit ca nu se poate decat daca esti angajat

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ati spus de ce lucrati fara contract de munca - sunteti liber-profesionista ori munciti la negru.
Daca sunteti liber profesionista trebuie sa platiti 6, 5% din venitul brut la fondul de sanatate iar cu Casa de Pensii trebuie sa incheiati un contract, in care se va stabili suma pentru care veti cotiza pentru pensie.
Daca lucrati la negru trebuie sa intrati in legalitate, prin incheierea unui contract individual de munca.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cu cativa ani in urma stiu ca se putea, acum daca se tot schimba legile nu mai stiu, dar e bine sa intrebi la primarie la registratura sa nu ai surprize.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba da, se poate, dupa noua lege care inca nu este aprobata dar va fi, ca neangajat ve-ti plati doar 5, 5 %,
Cautati pe net ca sunt informatii : indemnizatia pentru copii la persoanele fara venituri si vedeti unde va incadrati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti gravida

| Wooo a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=1_Uzb1h1l3g

LINK MAGIC >>> http://www.vivasms.ro/h/5f48a30a95

Alatura-te celei mai cool comunitati si primesti promotii targetate si personalizate, discounturi, oferte last minute, invitatii pentru evenimente direct pe telefonul tau mobil!
In plus, castigi bani. Pentru fiecare SMS pe care il primesti de la vivaSMS esti platit. Vrei mai mult? Recomanzi prietenilor tai si esti platit pentru fiecare SMS primit de ei si membrii recomandati de ei.
In acelasi timp si companiile sunt incantate sa trimita oferte care ti se potrivesc perfect si sunt pe gustul tau.
Sa nu uiti totusi de investitii profitabile >>>
https://uinvest.com.ua/? amigosid=32587