| AvalohAlyn a întrebat:

Cum pot sa fac și eu administrație sau politica de orice fel și la orice nivel? Joc jocul Erepublik strict pentru politica și îmi place politica mult de mic copil, mereu vizionez la TV dezbateri, emisiuni.l etc

Răspuns Câştigător
| mODIN a răspuns:

Eu cred ca cel mai simplu, moral si realist mod e sa te alaturi unui ONG. Alegi o cauza in care crezi sau un grup care simti ca-ti reflecta valorile si ii ajuti sa se promoveze si sa aiba un impact la nivel local.

Acuma, e evident ca daca esti voluntar la Crucea Rosie n-o sa vina direct la tine prim ministrul ca sa-ti ceara sfaturi, dar printr-o chestie de genul poti avea impact real si sa-ti dezvolti abilitatile pe zona asta si sa-ti formezi un fel de reputatie ca fiind om de incredere in oras.

O alta varianta, mai evidenta, ar fi sa intri intr-un partid. N-am nici cea mai mica idee ce implica asta, pentru ca eu n-am facut-o niciodata.

O a treia varianta ar fi sa te angajezi la administratia locala sau la o firma care colaboreaza cu acestia. Am un prieten care lucreaza la un fel de asociatie/institut/chestie ca si consultant juridic si, chiar daca nu e in administratie in mod direct, e implicat foarte des in tot felul de proiecte la noi in oras. Prin el am facut rost de spatiu in centru pentru un fel de club de lectura si mai stiu pe cineva care a primit o bursa de studiu pentru un curs de Web Design, tot prin el.