Întrebare recomandată | YLE a întrebat:

Cum pot sa imi recuperez salariul daca firma respectiva m-a dat in somaj(tot personalul dar ii si reangajeaza) si este in insolventa de plata. Multumesc anticipat

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca s-a deschis procedura insolventei si in ce faza este - reorganizare judiciara sau faliment.
In caz de reorganizare judiciara vei fi platit conform planului de reorganizare, acesta il poti afla la firma.
In caz de faliment toti salariatii sunt inscrisi de drept pe tabloul creditorilor, salariile neplatite sunt trecute din oficiu in tabelul creantelor, un reprezentant al salariatilor face parte din comitetul creditorilor si salariile sunt pe locul 2 al ordinei de distribuire, in cadrul creditorilor negarantati. Urmeaza sa fii platit din sumele obtinute din vanzarea activelor firmei.