| Rauldor a întrebat:

Cum poţi afla starea civilă a unei persoane?

Răspuns Câştigător
| spiridus25 a răspuns:

Dacă la datele cu caracter personal ale cetăţenilor aveau acces prin temei legal doar organele de poliţie, Ministerul Apărării, Serviciul Român de Informaţii, Parchetul şi Justiţia, conform legii 677/ 2001 referitoare la prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date pot avea acces la aceste informaţii şi persoanele fizice sau juridice. Ele pot solicita, în baza unor cereri scrise motivate, comunicarea unor date cu caracter personal din Registrul Naţional de Evidenţă a Persoanelor (RNEP), referitoare la starea civilă, numele, prenumele, data şi locul naşterii, cât şi prenumele părinţilor persoanelor în cauză, la actele de identitate eliberate respectivelor persoanele despre care sunt solicitate informaţii, precum şi date referitoare la domiciliile şi resedinţele lor şi la codul numeric personal atribuit.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In baza unei cereri motivate, poti cere datele respective de la directia judeteana de evidenta a persoanelor.

| Sweety24 a răspuns:

Ai putea să te uiți la mână dacă are verighetă sau pe Facebook dacă e într-o relație

| Rauldor explică (pentru Sweety24):

Da, asta în cazul în care poartă verighetă sau are cont pe Facebook, deoarece nu toate persoanele au.