| MirceaCal a întrebat:

De ce exista starea civila de divortat? De ce e relevant ca ai fost sau nu casatorit? De ce nu poti fi din nou necasatorit?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De unde ai mai scos asta?
N-am auzit sa existe oficial o asemenea stare civila, sigur ca in discutii se foloseste cuvantul divortat dar nu are nici o relevanta juridica.

| MirceaCal explică (pentru Ioandelasal):

Am fost sa schimb niste acte recent si m-au intrebat de vreo 3 ori daca sunt casatorit sau divortat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MirceaCal):

N-am auzit pana acum, dar nici nu ma mir prea tare, birocratia la noi este foarte mare si de multe ori inutila.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1.Nu există o asemenea stare civilă. 2. Nu este relevant.

| Brizbriz a răspuns:

Nici eu nu am auzit de divortat/nedivortat
iar, in afara de biserica, catolica (si altele bazate pe acelasi rahat) pe nimeni nu intereseaza DELOC, ca esti divortat, sau cel putin eu nu am auzit

| RxTx a răspuns:

Nu știu cum si unde când te căsătorești scrie cineva cred ca la starea civilă pe certificatul tău de naștere că ești căsătorit.
Apoi tu rămâi cu acel înscris pe certificatul de naștere in ultima rubrică de jos!

Asa că dacă au apucat să îți mâzgălească certificatul de naștere și să fi scris pe el căsătorit sau ceva de genul acesta arunci tu chiar dacă spui că ai pierdut certificatul de naștere atunci or să îți elibereze altul dar pe care tot scrie că ești căsătorit.

Așa că tu dacă ai divorțat și nu ai vrea să mai afle nimeni că ai fost căsătorit
Ar trebui să mergi să ceri un alt certificat de naștere
DAR SĂ SPECIFICI CLAR CĂ VREI SĂ TE CĂSĂTOREȘTI ÎN ALTĂ ȚARĂ!

Doar și numai în cazul acela îți eliberează un certificat de naștere nou pe care nu mai trec mențiunea căsătorit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Romania nu are relevanta. Insa poate avea relevanta in strainatate, in functie de ce lege se aplica casatoriei cu element de extraneitate.
Spre exemplu, in Romania casatoria e guvernata de legea nationala a fiecarei persoane, adica de legea cetateniei.

Insa, in alte tari nu e asa. Sa spunem ca suntem in Elvetia unde erau instituite unele interdictii la incheierea casatoriei dupa divort in anumite conditii. Sa spunem ca legea elvetiana considera ca legea aplicabila casatoriei cu element de extraneitate este legea resedintei persoanei. Persoana este un roman cu resedinta in Elvetia. Astfel, legea elvetiana este aplicabila. Sa spunem ca aceasta instituie interdictia de a incheia casatorii pe o perioada de x ani daca casatoria anterioara a fost desfacuta din culpa romanului, legea elvetiana considerand si casatoria din alte tari.
Exemplul e ipotetic, dar nu este imposibil.