| Humanist a întrebat:

Cum putem opri discriminarea ? Ati fost vreodata discriminati ? Dar ati discriminat vreodata ?

6 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Nu putem. E legea firii (a naturii daca vrei). Cel mai puternic l-a asuprit mereu pe cel mai slab.

| Dumnezău a răspuns:

Nu o putem opri. Oamenii au nevoie, uneori, sa se simta superiori nejustificat, sau sa urasca anumite categorii, fara sa rationeze corect inainte, doar pentru ca asa dicteaza un trendsetter. E o nevoie ancestrala de control si superioritate fata de cei considerati mai slabi, sau nepotriviti. Discriminez, si sunt discriminat. Discriminat, din cauza comportamentului meu, ce nu corespunde normelor de superficialitate crasa, setate de generatia mea, si pentru ca gandesc diferit, vorbesc diferit, si nu ma comport ca ei, trecand astfel drept ciudat de multe ori.Si pe astia ii discriminez, pentru ca mi se pare normal sa discriminezi oamenii cu pareri preconcepute, mai ales cand acestea sunt idioate.Mai discriminez si diferite rase, pentru ca sunt fie inferioare, fie nocive pentru aceasta planeta si pentru oameni, in general, prin influenta sau pericolele ce le expun.Chiar daca multi trambiteaza principiul cu "liberte, egalite, fraternite" sunt niste ipocriti, ce nu s-ar opri din categorisiti, nici daca le-ai da bani, deci oprirea discriminarii ramane, pentru totdeauna, o utopie.

| hunterpainting a răspuns:

Nu poti opri discriminarea.

Răspuns utilizator avertizat
| IngridBeatrice a răspuns:

Bună,

Eu am găsit aici informații despre discriminare și ce putem face pentru a o preveni, există legi noi: https://www.wearehr.ro/discriminare-la-locul-de-munca-2/