Întrebare recomandată | mariazet45 a întrebat:

Cum se calculeaza pensia pentru lumita de varsta? Cineva cu 35 de ani cotizati, din care 13 grupa intai se poate pensiona anticipat la 56 de ani.La un salariu de 2000 de lei i brut in ultimul an cam ce pensie ar trebui sa primeasca daca ar iesi la cerere anticipat?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un barbat nu poate iesi la pensie anticipata la 56 de ani daca nu a lucrat in conditii speciale sau deosebite de munca.
O femeie ar putea iesi la pensie anticipata partiala daca a lucrat in asemenea conditii.
Pensia se calculeaza in functie salariul avut in toata perioada de munca, raportand salariul lunar din fiecare luna la salariul mediu pe economie, astfel ca nu se poate calcula numai dupa salariul din ultimul an.
Pentru detalii poti citi Legea nr.263/2010 privind pensiile publice.