| costinvlad a întrebat:

Sall. Daca ma angajez si am salariu brut (2000 de lei) sunt obligat sa pun pentru pensie? Si cat mi-ar ramane daca nu as pune la pensie? Ms.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

O singura posibilitate, sa lucrezi la negru, lucru foarte naspa pentru angajator pe care il pasc amenzi mari si sigur gaseste oameni doritori sa lucreze legal dar si mai naspa pentru tine. Am nu realizezi dar nici nu stii cand ai nevoie de asigurari de sanatate sau de pensie. Mai bine cativa ani de tinerete cu bani mai putini decat o batranete saraca lucie

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti obligat sa contribui pentru pensie si sanatate, de altfel angajatorul retine aceste sume si le vireaza la buget, tu primeste doar ce ramane, la 2000 lei salariu brut vei primi net 1.219 lei.

| costinvlad explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca zic la Angajator ca nu cotizez? Sau ca dau 1 leu? laughing) happy

| Kogaion a răspuns (pentru costinvlad):

Nu ai cum, ca nu e dupa tine.

| Ioandelasal a răspuns (pentru costinvlad):

Chiar nu esti serios, nu merge nici dupa tine si nici dupa angajator, contributiile datorate sunt prevazute de lege si angaatorul trebuie s-o respecte, sa retina banii si sa-i vireze la stat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai tu acces la sumele care se platesc la stat. Sunt procente fixe ai obligatorii

| costinvlad explică (pentru suntserios):

Eu nu vreau sa dau bani pe cartea de munca. Am cum? Ms.

| suntserios a răspuns (pentru costinvlad):

O singura posibilitate, sa lucrezi la negru, lucru foarte naspa pentru angajator pe care il pasc amenzi mari si sigur gaseste oameni doritori sa lucreze legal dar si mai naspa pentru tine. Am nu realizezi dar nici nu stii cand ai nevoie de asigurari de sanatate sau de pensie. Mai bine cativa ani de tinerete cu bani mai putini decat o batranete saraca lucie

| sierra1 a răspuns:

Se ocupă angajatorul de asta

Răspuns utilizator avertizat