| Vasile_Vasile_1979 a întrebat:

Cum se descurca lumea cu un Salariu de 1000-1500 net in cel mai fericit caz? Mi se pare penibil. Fara 3000-4000 de lei pe luna in mana (net) nu se mai merita sa muncesti adica cum muncesti doar sa supravietuiesti? Iar altii sa aiba totul iar altii prea putin? Fraierii se duc la munca iar la salariu primeste nasturi daca n-ar mai munci nimeni pe salariile astea de mizerie sa vezi cum s-ar mari salariile happy Ma intreb cei care au sub 1000 cum se descurca fara o afacere esti terminat.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Solutia ta e mai mult puerila decat inteligenta.
"adica cum muncesti doar sa supravietuiesti" ia zi asta celor 30% din oameni care muncesc pe minimul pe eonomie cum ar fi mai bine ca de maine se nu se mai duca la munca, adica mai bine zile copiilor care ii asteapta acasa sau ratelor de la banca.

| octav005 a răspuns:

Da e greu. daca nu ii ai nici pe aia si ai si datorii. intretinere. de unde platesti.
multi se duc la munca si pe acest salariu. pentru a cumpara de mancare la copii.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Da, cam asa. Am lucrat putin in Timisoara. Luam 14 jumate. Aproape jumate dădeam pe chirie si restul facilităților. Cu restul de bani trebuia sa mănânc o lună de zile si ăștia erau banii. Vroiam si eu poate o iesire, un club, o pizza sau de ce nu sa pun un ban de-o parte, dar de unde? Si am plecat in afara. Sclavie modernă, dar am buzunaru' stabil laughing.

| Nimeni10 a răspuns:

E greu cu 1500 lei, uite de asta nu vreau sa muncesc pentru banii astia, decât sa muncesc degeaba mai bine stau degeaba.
Ai văzut la știri despre legea salarizării ca a scăzut, Noi muncim ca sclavii pentru 1500 lei iar ei stau dorm si iau 3000€ plus ce combinații ilegale mai fac.

| BogdanBz a răspuns:

Din pacate in tara nu ai prea multe solutii. Multi sunt nevoiti sa munceasca si pentru acei bani, deoarece au copii, au familie, etc.

| Nimeni10 a răspuns (pentru BogdanBz):

Crezi ca nu se poate face un salariu pe economie măcar un 25 de milioane dar nu se vrea, deja astia de la stat se plâng ca au plecat toți copii in afara, pai sa mărească salariile dacă vor putere de munca nu sclavi

| BogdanBz a răspuns (pentru Nimeni10):

Pana nu se va face o revolutie curata si nu dictata de alte partide politice, nimic nu se va schimba in Romania. Eu sunt plecat de 3 ani din tara si muncesc in Uk. In orasul meu eram blocat. Nu iti puteai gasi de munca in domeniul meu de asistent medical, fara pile sau spaga.

| suntserios a răspuns (pentru Nimeni10):

De ce ai impresia ca asa functioneaza o economine sanatoasa... pac pocnit din degete si puf salariile se maresc?

| Itanul a răspuns:

Intreaba-i pe pensionari cum traiesc cu cel mult 1000 lei. Si mai au si copii care spun: decat sa ma duc pentru 1500-2000 lei, mai bine stau acasa; si ii intretin tot batranii. Din acei bani platesc intretinerea, facturile, medicamentele, dau si nepotilor, iar daca le mai ramane ceva, mananca si ei. Nici vorba de concedii la dracu-n praznic sau de iesit "la o pizza". Carpesc ciorapii si puloverele pentru ca toti lucreaza la negru (sau in cel mai bun caz la gri) si nu sunt fonduri pentru ei.
Si e greu de marit salariile atata timp cat nu producem nimic, nu vindem nimic, importam totul. Importam pe bani imprumutati de la Bancile straine cu dobanzi uriase.