| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face ca se incalca constitutia in Romania?
Imi este ascultat telefonul!

Secretul scrisorilor, al telegramelor, al altor trimiteri poştale, al convorbirilor telefonice şi al celorlalte mijloace legale de comunicare este inviolabil.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu se incalca!
Te verifica doar daca nu te-ai facut terorist...

| Stell99 a răspuns (pentru Bula):

Nu conteaza!
Se incalca constitutia!

Libertatea oamenilor va fi din ce in ce mai ingradita sub pretextul falsului "terorism"!

| ColdHeart a răspuns (pentru Stell99):

"Libertatea" este doar in imaginatia noastra, de fapt suntem controlati, clar nu avem acea libertate pe care toti o dorim.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Stell99):

Daca poti sa dovedesti ca telefonul si corespondeta iti sunt ascultate si citite, poti sa-i dai in judecata, pana atunci....este doar in imaginatia ta!
Cat priveste ce asculta gigel cand vorbesti tu cu familia la telefon, daca nu vinzi arme, droguri si nu pregatesti vreun atac terorist, nu ai de ce sa-ti faci probleme, ca nu-i nimeni interesat de cate ori te masturbezi tu pe zi, sau ce pozitii ai mai descoperit.

| darrio2007 a răspuns:

Asta este doar in mintea ta. Esti vreo persoana cu greutate in mediul social din Romania?

| Violleta2022 a răspuns:

Care este profesia ta? De ce crezi ca esti in pericol?

| Stell99 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ca sunt ca sunt in pericol.
Doar ca nu vreau sa stie un gigel ce vorbesc eu cu familia.

| doctorandus a răspuns:

Google profesorul de spioni.

| GoldenZenith a răspuns:

Pai ce faci tu de iti este ascultat telefonul? Bad bad boy.

Lasand gluma la o parte, cred ca "scopul scuza mijloacele", pentru ca dorinta de control e prea mare, nu prea mai conteaza cum se procedeaza sau ce se incalca.

Faza e ca sub pretextul terorismului, care tot de sus e planificat, ni se ingradeste noua libertatea. Presupun ca atata timp cat nu ai ceva de ascuns, nu ai de ce sa iti bati capul, mai tragi o injuratura din cand in cand sa auda cine trebuie si gata. Altceva nu poti face.

| kta1999 a răspuns:

În toată lumea se ascultă telefoane, orice mijloc de comunicare este ascultat, de ce crezi că sa mai inventat serviciile secrete? Ascultând telefoanele se pot opri actele teroriste, etc.

| MariusDumitru53 a răspuns:

De unde stii?

| Stell99 a răspuns (pentru MariusDumitru53):

Mai conteaza?
De 2 ani imi este ascultat telefonul.