| sebastian_2565 a întrebat:

De ce in Romania multe preturi sunt exprimate in euro desi moneda oficiala este leul? si aici enumerez...pretul convorbirilor telefonice, al masinilor din import sau autohtone, al imobilelor, al accizelor calculate de catre stat la carburanti sau tigari, pretul reclamei tv sau pe bloguri, al onorariilor avocatilor, al televiziunii prin cablu, al serviciilor de internet banking...samd.

3 răspunsuri:
ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Chiar daca sunt exprimate in euro, platile se fac in lei. Pe factura se trece pretul in lei. Motovatia este data de fluctuatia de curs. Daca leul s-ar intari constant, sa vezi atunci ce balbaiala ar da peste aceste firme care afiseaza preturi in eurolaughing

| machupicchu a răspuns:

Cel mai simplu raspuns : Prin renuntarea la moneda nationala se vor crea pierderi pentru cei bogati si castiguri pentru noi cei multi. Prin aplicarea calculelor in euro la produsele si serviciile oferite de cei bogati si stat, se obtin profituri fabuloase prin simplu exertitiu financiar, ca sa nu mai spun de permanenta crestere a valorii acestuia. Prin acordarea salariilor noastre in lei si nu in euro castiga tot ei. Deci raspunsul este : ...Ca sa castige cei bogati... noi doar ne intrebam: ...de ce? si ni se raspunde : DAIA!

| gaby_6279 a răspuns:

Incearca de acu ca pana in 2012 sa ne invete cu euro...parerea mea