| LanguageMaster a întrebat:

Dacă logodna a fost ruptă abuziv din culpa comună a logodnicilor se pot acorda despăgubiri?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a fost culpa comuna nu pot exista despagubiri, cu exceptia cazurilor ca unul dintre logodnici retine toate darurile primite de ambii cu ocazia logodnei ori a facut singur cheltuieli in vederea casatoriei si care nu pot fi recuperate integral.

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

"Logodna" nu este o relație recunoscută legal.
Și cum vine aia "ruptă abuziv din culpă comună"?
Și cine cui să acorde despăgubiri?

| aXy99 a răspuns:

Esti student in anul III la drept?

| alina2k18 a răspuns:

''abuziv din culpa comună''
Say whatttttttt laughing
Cine pe cine despagubeste?
Care-i paguba? laughing

| antimulte a răspuns:

Logodna e o formalitate, acceptata de societate, ca etapa premergatoare casatoriei.
De acolo si pana la a fi rupta, mai ales abuziv, si a ajunge la despagubiri...

| anonim_4396 a răspuns (pentru antimulte):

Ia vezi in codul civil

dar nu inteleg exprimarea asta ''rupta abuziv din culpa comuna''

despagubirile se acorda doar de cel care a rupt logodna pentru eventualele cheltuieli de nunta