Întrebare recomandată | LED21 a întrebat:

Cum se obtine fiscalul auto?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incepand de anul trecut nu mai este nevoie de certificatul de atestare fiscala pe care vanzatorul trebuia sa-l dea cumparatorului, acesta a fost inlocuit cu inregistrarea de catre cumparator a masinii la compartimentul de impozite si taxe de la primaria de domiciliu.
Certificatul de atestare fiscala se obtine de la primaria de domiciliu, compartimentul de impozite si taxe, depunand o cerere in acest sens.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Numai este nevoie de fiscal...

"Amintim faptul ca, pana acum ceva vreme, cine nu detinea certificat fiscal nu putea sa vanda autoturismul, acesta facand dovada platii la zi a impozitului.

Textul de lege mentioneaza urmatoarele: „Proprietarii bunurilor care instraineaza mijloace de transport nu trebuie sa prezinte certificatul de atestare fiscala in cazul in care pentru instrainare utilizeaza formularul de contract de instrainare - dobandire a unui mijloc de transport aprobat prin ordin al ministrului potrivit dispozitiilor legale in vigoare".

Astfel, daca la vanzarea autoturismelor se foloseste contractul oficial de vanzare-cumparare auto, certificatul de atestare fiscala nu mai este obligatoriu. De asemenea, cei care intentioneaza sa isi vanda autoturismele se pot folosi de modelul oficial de contract de vanzare - cumparare auto, regasit pe site-ul Directiei Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor."

si bineinteles ca funda ar trebui sa mearga la userul care a raspuns primul, cel dinaintea meawinking

| LED21 explică (pentru Simpatic):

Daca vedeam scrisul de la final iti dadeam tie funda sad

| Simpatic a răspuns (pentru LED21):

N-a fost sa fie, poate data viitoarewinking