| anonim_4396 a întrebat:

Cum se poate apăra un bărbat în cazul unei acuzații false de viol?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Barbatul poate sustine ca nu a fost viol, daca totusi a existat contact sexual, altfel poate folosi un alibi (nu a fost cu cea care il invinuieste).
Violul trebuie sa fie dovedit de presupusa victima si organele de urmarire penala.

| mgtow a răspuns:

Si daca cade vinovat dupa cateva saptamani e liber

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acuzația de viol dacă este falsă. ea nu va fi luată în considerare de procuror. Ea trebuie să dovedească că ai folosit violența sau alte mijloace de constrângere. Pentru asta trebuie să prezinte dovezi. Simpla ei declarație nu este suficientă. La intergatoriu el va da o versiune a întâmplării. Altă modalitate de apărare nu are.

| Donsavas a răspuns:

Dacă nu e vorba de un viol, atunci iti susții nevinovăția, chiar dacă a existat un contact sexual.
Totusi ar fi bine sa mediezi situația încercând să discuți cu victima chiar și de esti vinovat. Uneori victimele se pot împăca mai usor cu gândul că s au inteles decat ca s au răzbunat, dar depinde de caz.

| alina2k18 a răspuns:

Cu un avocat bun.

| Bizon95 a răspuns:

Cu un avocat FOARTE BUN

altfel... daca fata stie sau e invatata ce sa faca si ce sa zica, atunci nu or sa existe dovezi, partea cu ginecologia e foarte usor de manarit, pur si simplu se duce dupa o saptamana, dupa care nu mai exista nici o proba biologica (sperma) si nici o proba fiziologica (vanatai, zgarieturi si in general vagin fortat) si spune sus si tare ca pana atunci nu a avut curaj sa depuna reclamatie, sau a facut depresie, s-a inchis in casa si nu a vorbit cu nimeni, etc... lucru care o sa tina pentru ca in caz de viol real e absolut normal!

asa ca e doar cuvantul ei impotriva cuvantului tau, iar, de obicei, se asculta cuvantul "victimei" (adica al fetei), deci iti trebuie un avocat foarte, foarte bun, care sa stie toate chichitele si eventual sa observe orice gaura ar avea fata in declaratii si sa o exploateze

PS daca tipa CHIAR vrea sa ti-o traga, atunci poate sa "produca" dovezi... nici asta nu e asa de greu si atunci esti chiar in aer!

| Denisa0954 a răspuns:

Fata va fi supusă unor investigații ginecologie care vor stabili dacă a fost vorba despre un viol sau nu. Cum un viol nu se intampla de buna voia, fata ar trebui sa prezinte semne pe corp sau alte urme de violență. Dacă ești nevinovat și te acuză de viol, când dai declarația la poliție spui adevarul, apoi ei in cadrul anchetei isi vor da seama cine minte si cine nu. Se poate recurge si la metoda detectorului de minciuni

| christine99 a răspuns:

Ai pus 3 întrebări doar despre viol, te apucă?