Întrebare recomandată | UnnamedKM45 a întrebat:

Cum se poate demonstra ca am folosit pe cineva electrosocul(taser). Iese la certificatul medico-legal si ce patesc daca sunt prins ca amdat cu el sau ce patesc daca sunt prins cu el la mine?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu daca electrosocul lasa urme dar stiu ca electrocutarea lasa urme.
Poti fi acuzat de o infractiune prevazuta de L.61/1991, republicata in 2011, citez:
" ART.2.(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã, dacã fapta nu constituie o infracţiune mai gravã, urmãtoarele fapte:
1. portul, fãrã drept, în locurile şi împrejurãrile în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporalã a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publicã, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tãiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurãri a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bazã de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice;"

| Archy37 a răspuns:

Electrosocul lasa ca urme doua puncte sub forma de vanatai, dar depinde de puterea sa. Daca nu e atit de puternic, urmele dispar in cateva ore.

| LineGuide a răspuns:

Trebuie sa ai un permis de port electrosoc, ceea ce e greu de obtinut, si sa nu-l folosesti decat in legitima aparare, ceea ce e greu sa demonstrezi in fata instantei.
Mult noroc!

| risa13morgan a răspuns:

Nu lasa urme si daca esti prins iei cel mult o amenda. asta e Romania nu enimeni bagat la puscarie pe cheltuiala statului pentru asa ceva stai calm