| bmerry a întrebat:

Cum se poate recupera un permis de conducere suspendat dacă cetățeanul in cauza este străin, cu permis străin si doreste sa părăsească țara? Înțeleg ca se poate face o declarație pe proprie răspundere in care sa se consemneze ca persoana in cauza nu se va mai întoarce in România ca șofer. Ma întrebam dacă are cineva mai multe detalii despre asta pentru ca online informația este destul de ambiguu, iar la numerele de telefon pentru serviciul cu publicul nu raspunde nimeni. Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 220
(1) Titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate străină, împotriva căruia s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce, poate solicita şefului serviciului poliţiei rutiere pe raza căruia a fost constatată fapta restituirea documentului, înainte de expirarea perioadei de suspendare, cu cel mult o zi lucrătoare înainte de data părăsirii teritoriului României.
(2) În situaţia restituirii permisului de conducere potrivit alin. (1), şeful poliţiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române comunica sancţiunea aplicată autorităţii străine care a eliberat documentul."
La cererea va anexa o declaratie pe proprie raspundere, autentificata de un notar public, ca se obliga sa paraseasca Romania a doua zi dupa depunerea cererii.

| Wr3nch a răspuns:

Se face o declaratie notariala prin care declara ca nu va conduce in Romania pe perioda suspendarii. Dupa, poate conduce din nou si la noi.