| ItDoesntMatter01 a întrebat:

Hey,vreau si eu sa ma lamuriti cu o chestie.
In ce constă recuperarea permisului de conducere pe baza declaratiei pe propria raspundere (declaratie ca nu o sa conduc in Romania dar am nevoie de permis in strainatate).
Mi-a fost suspendat pe 90 pentru 120 in localitate.
Eu am de plecat intre 4-6 luna viitoate si vreau sa stiu care e procesul, unde ma duc, ce fac, cu ce acte.
Multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prevederea se aplica doar pentru cei care detin parmis de conducere eliberat in alte state, conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 220. (1) Titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate străină, împotriva caruia s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce, poate solicita sefului politiei rutiere pe raza careia a fost constatata fapta restituirea documentului, înainte de expirarea perioadei de suspendare, cu cel mult o zi lucratoare înainte de data parasirii teritoriului României.
  (2) În situaţia restituirii permisului de conducere potrivit alin. (1), seful politiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Politiei Române comunică sancţiunea aplicata autorităţii straine care a eliberat documentul."