| anonim_4396 a întrebat:

Am sunat la un service pentru o garanție, iar cei de acolo mi au spus ca o sa semnez o declarație pe proprie răspundere, ce semnifica asta? Dacă produsul e defect din cauza unor șuturi de curent repetate, o sa fiu eu declarat vinovat de defecțiunea acestuia și o sa suport cheltuiala de reparație?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema este ca garantia acopera doar defectiuni de fabricatie, nu defectiuni produse din vina ta sau alte cauze, cum este si in cazul expus. De aceea iti solicita declaratie din ce cauza s-a produs defectiunea si va trebui sa platesti reparatia.

| EquinoxEP a răspuns (pentru Ioandelasal):

Aparatul in sine este o masina de spalat,aceasta nu mai stoarce, nu mai elimina apa, mi s-a zis ca problema s-ar putea fi de la filtru, si cred ca asa e, doar ca masina trece de la un program la altul, curenteaza cand vrei sa scoti hainele

| Ioandelasal a răspuns (pentru EquinoxEP):

Si de ce nu te uiti tu la filtru, poate este infundat.
In urma cu vreo 20 de ani am avut si eu problema filtrului infundat si dupa curatare nu au mai fost probleme.
Daca este numai atata nu merita sa te duci cu masina la garantie.
In rest cu programele si curentarea s-ar putea sa fie defecte de fabricatie, dar vei vedea daca tot asa este si dupa ce cureti filtrul.